Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
830. BORDSSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
830. BORDSSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
737. LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.
737. LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
740. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
740. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
267. Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten.
267. Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
44. Hugo Salmson, Mamma vet bäst.
44. Hugo Salmson, Mamma vet bäst.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
747. LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
747. LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
794. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
794. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
880. ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
880. ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1192. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 ct.
1192. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 ct.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1351. RING, trappslipad smargd samt antikslipade diamanter, ca 1850.
1351. RING, trappslipad smargd samt antikslipade diamanter, ca 1850.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1417. MANSCHETTKNAPPAR, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1417. MANSCHETTKNAPPAR, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1128. ARMRING, antikslipad diamant, ca 0.60 ct, i form av orm.
1128. ARMRING, antikslipad diamant, ca 0.60 ct, i form av orm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct samt bård av smaragder.
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct samt bård av smaragder.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
949. IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal.
949. IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
610. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
610. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1484. DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal.
1484. DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
782. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
782. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
767. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.
767. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
222. Augustus från Prima Porta.
222. Augustus från Prima Porta.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
611. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
611. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
445. Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen).
445. Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
407. David von Krafft, "Ulrika Kristina Wellingk" (1687-1766).
407. David von Krafft, "Ulrika Kristina Wellingk" (1687-1766).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
515. Mansporträtt, knäbild.
515. Mansporträtt, knäbild.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
510. Kristus törnekrönt.
510. Kristus törnekrönt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
698. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
698. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
673. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
673. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1784. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795).
1784. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
454. Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap.
454. Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
99. Carl Wilhelmson, "I viken".
99. Carl Wilhelmson, "I viken".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
650. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
650. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
599. SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut.
599. SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
195. Carl Milles, "Solsångaren".
195. Carl Milles, "Solsångaren".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
633. Damarbetsbord. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
633. Damarbetsbord. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1338. ÖRHÄNGEN, 14 briljantslipade diamanter, tot. 2.03 ct.
1338. ÖRHÄNGEN, 14 briljantslipade diamanter, tot. 2.03 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1234. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 2.91 ct, i form av hjärta.
1234. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 2.91 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1339. ÖRHÄNGEN, 154 briljantslipade diamanter, tot. 3.33 ct.
1339. ÖRHÄNGEN, 154 briljantslipade diamanter, tot. 3.33 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1256. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 3.01 ct, i from av hjärta.
1256. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 3.01 ct, i from av hjärta.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1189. RING, 160 briljantslipade diamanter, tot. 2.61 ct, fattade runtom hela ringen.
1189. RING, 160 briljantslipade diamanter, tot. 2.61 ct, fattade runtom hela ringen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
876. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
876. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
796. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
796. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1294. ÖRHÄNGEN, rosa safirer och rubiner , tot. ca 7 ct.
1294. ÖRHÄNGEN, rosa safirer och rubiner , tot. ca 7 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1177. RING, ametister, rosekvarts, briljantslipade diamanter.
1177. RING, ametister, rosekvarts, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1422. Cartier - Tank Francaise. Guld. Quartz. 2005.
1422. Cartier - Tank Francaise. Guld. Quartz. 2005.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
11. VICTOR FORSSELL, Olja på pannå, sign, utförd på 1880-talet.
11. VICTOR FORSSELL, Olja på pannå, sign, utförd på 1880-talet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1180. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1180. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
418. Fredric Westin, "Sophia Magdalena Cantzler" (1799-1890).
418. Fredric Westin, "Sophia Magdalena Cantzler" (1799-1890).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1875. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1875. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
417. Fredric Westin, "Carl Henrik Cantzler" (1791-1861).
417. Fredric Westin, "Carl Henrik Cantzler" (1791-1861).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1365. COLLIER, Piaget, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct.
1365. COLLIER, Piaget, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
65. Johan Krouthén, Bränningar vid kusten, Marstrand.
65. Johan Krouthén, Bränningar vid kusten, Marstrand.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1389. BROSCH, rosenslipade diamanter samt naturliga blisterpärlor, ca 1925.
1389. BROSCH, rosenslipade diamanter samt naturliga blisterpärlor, ca 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1357. RING, spessartit granat, 10.55 ct med briljantslipade diamanter 0.71 ct.
1357. RING, spessartit granat, 10.55 ct med briljantslipade diamanter 0.71 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
460. Jacobus Buys, Backanal.
460. Jacobus Buys, Backanal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK