595
401450

UNO ÅHRÉN, damfåtölj, Mobilia AB, Malmö ca 1925.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerat lövträ, djupstoppad sits och rygg klädd i ljust gul sammetsplysch, originaltyg. Märkt med metallbricka MOBILIAS VERKSTÄDER MALMÖ.

Proveniens

Arvid Svensson, möbelsnickare och verkmästare på Mobilia från 1916, därefter i arv.

Eva Rudberg, "Uno Åhrén - en föregångsman inom 1900-talets arkitektur och samhällsplanering", Byggforskningsrådet, 1981. Se interiörbilder från Paris-salongen sid 42.
Modellen formgiven av Uno Åhrén och visades i den så kallade damsalongen, tillsammans med en schäslong och ett salongsbord, i den svenska Paviljongen på Världsutställningen i Paris år 1925.

UNO ÅHRÉN (1897-1977). Arkitekt och samhällsplanerare. Uno Åhrén debuterade med en bostadsinredning på "Hemutställningen" på Liljevalchs år 1917. Han var en av de tidigaste att samarbeta med Estrid Ericson på firma Svenskt Tenn. Åhrén medverkade på Världsutställningen i Paris år 1925. Åhrén, som kom att bli en av funktionalismens främsta förespråkare, arbetade endast i början av sin karriär som möbelformgivare. Efter Stockholmsutställningen år 1930 var han huvudsakligen verksam som arkitekt.