OLLE NYMAN. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Signerad O. Nyman ALT
"Flora". 271 x 204 cm.
Obetydligt slitage och smutsig.
Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby.
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.
Olle Nyman (Sverige 1909-1999).
(Olle Nyman, Alice Lund Textilier AB.) Borlänge 1985. Vävd av Åsa Björs och Margareta Wallin. Baksidan med påsydd etikett.