Kum Kapi-mönstrad. Benvitt fält med polykroma palmetter, små blommor och molnband. Bönenisch indelad i olikfärgade fält med stiliserad skrift. Gul huvudbård med blommor och kartuscher med skrift.
Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och fällningar, liten lagning.