"Elof"
Signerad Chr. Eriksson och daterad Arcueil 1901. Motivet concipierat 1901, denna gjutning är från 1907. Brunpatinerad brons, höjd 19,5 cm.
Otydlig påskrift: "Till Fru Stigell från Findlarna från Srilssons i Stockholm istället för frukost 21 jan 1907".