162
354364

Axel Ender

(Norge, 1853-1920)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Klubbat pris
Axel Ender
(Norge, 1853-1920)

Slädfärd

Signerad Axel Ender. Uppfodrad duk 74 x 116,5 cm.

Axel Ender (1872-1920) är en av de främsta företrädarna för det norska nationalromantiska måleriet. Han studerade i Oslo på Tegneskolen och fortsatte sina studier i Stockholm på Konstakademien under åren 1872-74 där han kom i kontakt med flera svenska konstnärer. Under denna period kom Ender även under Karl XV:s beskydd – en kung som aktivt deltog i konstlivet. Ender föredrog dock den norska naturen och de norska folksagorna som kom att bli en viktig del i nationsbyggandet under slutet av 1800-talet när en upplösning av unionen med Sverige kom allt närmare. Ender finns representerad på Nasjonalmuseet och hans staty över Torstenskiold, den norske militärhjälten, pryder Rådhusplatsen i Olso. För denna staty utnämndes konstnären till Riddare av Sankt Olavs orden.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

167. Dawid (Björn Dawidsson), "2058", 1985.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK