MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
Septimanie de Richelieu, Comtesse d'Egmonte. Pannå 27 x 21 cm.
Smärre retuscher.
Pannån har slagit sig något.
Bukowski Auktioner, auktion 342, 21-23 sep 1949, kat nr 154, avbildad pl 16.
Nationalmuseum, Stockholm, "Gustaf III", 9 nov 1972 - 31 mars 1973, kat nr 70.