"Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer"
Akvarellerad konturetsning, (I état av IV), tidigt 1800-tal, signerad med bläck. Bladstorlek 45,2 x 62,8 cm.
Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 170, sid 228.