390
422670

Louis Masreliez

(Frankrike/Sverige, 1748-1810)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Louis Masreliez

Antik figurscen

Laverad pennteckning 18,5 x 49 cm.

Proveniens

Tidigare i Einar Permans samling, Stockholm.

Formgivare

Louis Masreliez var en svensk bildkonstnär född i Paris verksam i Stockholm. Masreliez studerade vid Konstakademien i Stockholm, där han senare blev professor, och på resor till Paris och Rom. Han är främst ihågkommen för sina inredningsdekorationer på Haga, Drottningholms och Stockholms slott i en pompejansk stil. Masreliez hade besökt utgrävningarna i Pompeji och Herculaneum och inspirerats av den romerska antika konsten. Masreliez har utfört målningar med antika och allegoriska motiv.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

344. Hans J. Wegner, stolar, åtta stycken, modell "CH31", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
125 000 SEK