BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.
Fanerad med jakaranda, plommon och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängd lagerkrans, vasakärve samt blomsterrankor. Längd 120, bredd 57, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in