Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och färgat lövträ. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängd lagergirland, blommor och geometriskt ramverk. Signerad med hans stämpel på övre lådans sarg "Hultstén". Längd 92, bredd 49, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
Maskstungen.