784A
408400

OFFICERSSABEL Ryssland m/1865, med St Anna tecken samt gravyr "För Tapperhet".

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Fäste av förgylld mässing. Dekor av bladverk. Parerstång med kyrillisk gravyr "För Tapperhet". Knapp med St Anna tecken. Klingan engelsk med engelska drottning Viktorias monogram, monogram "EvW" (troligen finska adelssläkten von Wendt) under krona, samt text "IRON PROOF". Stålbalja. Portepe. Total längd 96,5 cm.

Slitage. Repor och märken. Balja med rostangrepp.

Proveniens

Möjligen Fredrik Willehad von Wendt (1843-1891), general i Storfurstendömet Finland.