Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
511. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
511. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
534. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
534. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
167. Johan Christian Berger, Motiv från Seine, Paris.
167. Johan Christian Berger, Motiv från Seine, Paris.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
535. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
535. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
321. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk.
321. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
639. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
639. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
459. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
459. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
396. OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555.
396. OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
329. Parklandskap med kurtiserande par.
329. Parklandskap med kurtiserande par.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
791. BORD. Ryssland, 1800-tal.
791. BORD. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
183. Francis Frédéric Grobon, Stilleben med häger.
183. Francis Frédéric Grobon, Stilleben med häger.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
492. STOLAR, sju stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
492. STOLAR, sju stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
336B. Dianas jakt.
336B. Dianas jakt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
598. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
598. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1117. RING, smaragd ca 3.00 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 2.00ct.
1117. RING, smaragd ca 3.00 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 2.00ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
463. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
463. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
119. John Bauer, "Humpa".
119. John Bauer, "Humpa".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1187. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.12 ct. Kvalitet E-F/SI1.
1187. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.12 ct. Kvalitet E-F/SI1.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
113. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
113. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1277. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm.
1277. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
200. Sittande fågelhund.
200. Sittande fågelhund.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
324. Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar.
324. Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
260. Jan Martszen de Jonge Tillskriven, Gustaf II Adolf till häst (1594-1632).
260. Jan Martszen de Jonge Tillskriven, Gustaf II Adolf till häst (1594-1632).
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1050. ÖRHÄNGEN, ett par, med fasetterade smaragder.
1050. ÖRHÄNGEN, ett par, med fasetterade smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
259. Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".
259. Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
946. ÖRHÄNGEN, olikslipade diamanter tot. ca 2 ct.
946. ÖRHÄNGEN, olikslipade diamanter tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1148. ÖRHÄNGEN, diamanter 1.74 ct samt odlade pärlor diameter ca 13.7mm.
1148. ÖRHÄNGEN, diamanter 1.74 ct samt odlade pärlor diameter ca 13.7mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1073. ARMRING, bruntonade rosenslipade diamanter.
1073. ARMRING, bruntonade rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
994. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.60 ct.
994. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.60 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
263. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
263. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
142. Anders Sandström, "Stolt duva".
142. Anders Sandström, "Stolt duva".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
293. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
293. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Auguste Musin, Skeppsbrott vid klippig kust.
178. Auguste Musin, Skeppsbrott vid klippig kust.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1498. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1498. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
607. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.
607. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1700. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1657. VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke.
1657. VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
592. BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1455. VAS, pekingglas. Kina.
1455. VAS, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
953. RING, gammalslipad diamant ca 1 ct.
953. RING, gammalslipad diamant ca 1 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
575. VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko.
575. VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
238. Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".
238. Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
225. Fredric Westin, "Aftonen".
225. Fredric Westin, "Aftonen".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1382. TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
1382. TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1243. Frackur Patek Philippe & Cie. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 51g, kedja 11 g. 41mm.
1243. Frackur Patek Philippe & Cie. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 51g, kedja 11 g. 41mm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1641. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1641. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1642. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke.
1642. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Hugo Salmson, Gosse som samlar risknippen.
27. Hugo Salmson, Gosse som samlar risknippen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
109. Anders Zorn, "Kajuta".
109. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK