Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1480. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1480. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
503. TABURETT. Barock, omkring år 1700.
503. TABURETT. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1041. HÄNGE, 18k vitguld med briljantslipade diamanter totalt 0.56 ct. Vikt 7 g.
1041. HÄNGE, 18k vitguld med briljantslipade diamanter totalt 0.56 ct. Vikt 7 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
624. KASSAKISTA. Barock, 1600-talets andra hälft.
624. KASSAKISTA. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
501. FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.
501. FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
102. Gunnar Widforss, "Östhammar".
102. Gunnar Widforss, "Östhammar".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
616. SKULPTURER, två stycken. Barock 1600/1700-tal.
616. SKULPTURER, två stycken. Barock 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
89. Arthur Bianchini, Landskap i solnedgång.
89. Arthur Bianchini, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
594. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
594. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1487. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1648. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal.
1648. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
623. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Barockstil, 1800-talets andra hälft.
623. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1569. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1569. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1587. SILFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. SILFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
262. Justus Juncker, Stilleben med frukter och blommor.
262. Justus Juncker, Stilleben med frukter och blommor.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1383. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.
1383. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
496. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
496. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
83. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott.
83. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott.
Klubbat pris 
7 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
82. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
82. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
646. SKÅL med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
646. SKÅL med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
672. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
672. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
597. KNIVAR, 12 stycken. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
597. KNIVAR, 12 stycken. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
717. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73.
717. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
726. PRAKTURNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin KPM, omkring 1900.
726. PRAKTURNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin KPM, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1238. SPINDELUR,  J Hovenschiöld, Stockholm, 18k guld.
1238. SPINDELUR, J Hovenschiöld, Stockholm, 18k guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 8 000 SEK
695. POKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.
695. POKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1326. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203 x 144 cm.
1326. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203 x 144 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
764. PILLERDOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
764. PILLERDOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
763. KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
763. KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
519. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
519. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
515. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
515. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
645. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
645. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
599. BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.
599. BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1324. ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.
1324. ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
589. BORDSPLATEAU.  Empire, 1800-talets första hälft.
589. BORDSPLATEAU. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
18. Robert Lundberg, Vänporträtt av konstnären Carl Johansson.
18. Robert Lundberg, Vänporträtt av konstnären Carl Johansson.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
502. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
502. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
611. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
611. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1374. VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1374. VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
517. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
517. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
466. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
466. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1449. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Kina.
1449. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1286. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 131,5 cm.
1286. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
339. Elias Martin, "Friherre Herman Fleming af Lieblitz" (1734-1789).
339. Elias Martin, "Friherre Herman Fleming af Lieblitz" (1734-1789).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1351. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Qing dynastin.
1351. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1307. SEMIANTIK NAIN TODESHK. 219 x 141,5 cm.
1307. SEMIANTIK NAIN TODESHK. 219 x 141,5 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1294. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 202 x 134 cm.
1294. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 202 x 134 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1289. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm.
1289. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
350. Elias Martin, Biblisk figurgrupp.
350. Elias Martin, Biblisk figurgrupp.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1267. SEMIANTIK ISFAHAN. 200 x 138,5 cm.
1267. SEMIANTIK ISFAHAN. 200 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
187. Carl Georg Bernhard Schuberth, Kvinna som skriver, porträtt av fröken I. Holck.
187. Carl Georg Bernhard Schuberth, Kvinna som skriver, porträtt av fröken I. Holck.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1271. OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm.
1271. OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
851. BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.
851. BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
47. Axel Fridell, "Glädjeflickor IV".
47. Axel Fridell, "Glädjeflickor IV".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
133. Christian Eriksson, "Elof".
133. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
48. Axel Fridell, "Tre män framför kakelugn (gamla minnen)".
48. Axel Fridell, "Tre män framför kakelugn (gamla minnen)".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1472. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1472. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
582. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
582. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
786. MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal.
786. MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
950. ÖRHÄNGEN, briljant-, navette- samt prinsesslipade diamanter tot. ca 1.50 ct.
950. ÖRHÄNGEN, briljant-, navette- samt prinsesslipade diamanter tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697. PRAKTPOKAL, glas. Sverige, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
697. PRAKTPOKAL, glas. Sverige, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
940. RING, 18k vitguld med gammalslipade diamanter tot. ca 1.35 ct. Vikt 6g.
940. RING, 18k vitguld med gammalslipade diamanter tot. ca 1.35 ct. Vikt 6g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1578. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1578. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1410. SKULPTUR, gul sten. Kina.
1410. SKULPTUR, gul sten. Kina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1454. VAS, pekingglas. Qing dynastin.
1454. VAS, pekingglas. Qing dynastin.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
621. ÖVERSTYCKE. Rokoko, 1700-talets mitt.
621. ÖVERSTYCKE. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK