AXEL EINAR HJORTH, säng, "Du Barry", Nordiska Kompaniet, ca 1929.
Grålackerad med reliefdekor i guld, rotting i gavlar, märkt med metallbricka NK R 33983- 12 6 42. Bredd 140 cm, längd 207 cm, huvudgavel höjd 97 cm, fotgavel 78 cm.
Smärre slitage.
Enligt NK-arkivet beställd av Olof Bildt.
Serien "Du Barry" är ovanlig och formgiven av Hjorth under hans tidigare år som chefsarkitekt på Nordiska Kompaniet, 1928.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer