537
429683

MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 870 - 2 810 USD
Klubbat pris
47 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. Bandkantade kortsidor.

Tilläggslista

En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.