315
453556

Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 790 - 10 500 EUR
9 330 - 11 200 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

"Wolford Woman and Hand on Body", 1995

Signerad Helmut Newton och daterad Monte-Carlo 1995 och numrerad 1/10 a tergo. Vintage. Även stämplad "Copyright Helmut Newton Monte Carlo" a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 37 x 27 cm.

Proveniens

Hamiltons Gallery, London.

Strax efter andra världskrigets slut föddes något som för alltid förändrat kvinnors vardagsliv: nylonstrumbyxan. Denna högteknologiska kolförening var givetvis ett resultat av nödvändigheten i nya innovationer för krigsindustrin. I det här fallet var det frågan om att hitta ett billigt och slitstarkt material för fallskärmar istället för siden. Föga visste man då vilken succé tyget skulle bli i ett helt annat sammanhang, som ett av de mest vardagliga och samtidigt mest laddade klädesplaggen i världshistorien.
Denna bild tagen av en av 1900-talets största fotografer och visuella uttolkare av sexualitet, fetischism och det mänskliga psykets naturliga dragning till det förbjudna - Helmut Newton. Detta gjorde honom som klippt och skuren för uppdraget från det lyxiga märket Wolford 1995.
Helmut Newton är en fenomenal kompositör och budskapet i bilden når ut med all önskvärd tydlighet. Två kvinnor, båda starkt beskurna, står intill varandra i en ställning som både signalerar frivillighet och bortstötning. Den svartklädda kvinnan håller den andra kvinnans arm som om det vore en fallos. Långa naglar, långa handskar i lack, strut-bh och dolda blickar - symboler för förbjuden sexualitet saknas knappast. Man kan lugnt säga att Wolford fick tusenfalt mer än vad de beställde: En fantastisk, ikonisk, provocerande och slående bild.

Formgivare

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

128. Anna Petrus, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
130 000 SEK