1190
474034

ANTIKT HÄSTTÄCKE, SANNOLIKT INDIEN. 127 x 123-184 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
351 - 439 EUR
373 - 466 USD
Klubbat pris
2 600 SEK

Röd sammet med granatäpplen, blommor och botehmönster i ljusblått silke, guld- och silvertrådar samt paljetter. Granatäpplena i relief. Bård med bladranka. Grön ylleskoning, olikfärgade tofsar. Randigt foder.

Något ställvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar, bristningar, smärre skador.