"Interiör av en källare i Stockholm" (möjligen Rosengrens källare)
Signerad Sjösten och daterad 1851. Duk 40 x 52 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Föga är känt om konstnären. I Svenskt konstnärslexikon kan man läsa följande: Melker Fredrik Sjösteen föddes 1821 som son till överstelöjtnanten Fredrik Sjösteen och Christina Charlotta Reuterswärd. Han nämns som elev vid Konstakademien 1846 och 1849-50. Av hans föga kända produktion kan nämnas en år 1851 målad "Interiör av en källare i Stockholm", möjligen Rosengrens källare som 1923 förekom på en auktion i Stockholm. Det är denna omnämnda målning som nu försäljs på auktionen.
Rosengrens källare var en restaurang och hotell som låg på Salvigränd 1-3 i Gamla stan, Stockholm. Tidigare hade rörelsen hetat Hotell Östergötland. Det startades av vinskänken Axel Rosengren. I huset bedrevs det restaurangrörelse långt in på 1900-talet. Idag är huset mest känt för de sk "Masreliezvåningen" som ligger en trappa upp i byggnaden.