Fanerad med jakaranda och plommon. Beslag av mässing. Bakom klaff fyra små lådor samt fack. Nedtill en låda. Längd 80, bredd 45, höjd 98 cm. Nyckel medföljer.
Skador, maskstungen.
Ernst Fischer, Svenska möbler i bild, Stockholm 1931, jfr plansch sid. 112.
Det signerade exemplaret såldes på Nordéns 1994, auktion 14, nr 385.