Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1054. ARMBAND "Horsebit" av Gucci.
1054. ARMBAND "Horsebit" av Gucci.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
878. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter totalt ca 3.26 ct. Kvalitet ca G-H/VS.
878. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter totalt ca 3.26 ct. Kvalitet ca G-H/VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
1229. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 218,5 x 139,5 cm.
1229. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 218,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
731. JARDINIERE, liten, av Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
731. JARDINIERE, liten, av Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
716. IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864.
716. IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
727. FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894.
727. FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1199. ANTIK HERIS. 558 x 355 cm.
1199. ANTIK HERIS. 558 x 355 cm.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
1131. ÖRHÄNGEN med korall och diamanter totalt ca 3.90 ct.
1131. ÖRHÄNGEN med korall och diamanter totalt ca 3.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
879. ÖRHÄNGEN med naturliga saltvattenspärlor samt diamanter totalt ca 2.10 ct.
879. ÖRHÄNGEN med naturliga saltvattenspärlor samt diamanter totalt ca 2.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1004. BROSCH i form av en fluga med odlade pärlor, granat och turkoser.
1004. BROSCH i form av en fluga med odlade pärlor, granat och turkoser.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
504. BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
504. BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. KABINETTSKÅP. Senbarock, 1700-tal.
390. KABINETTSKÅP. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
473. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
473. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets mitt.
359. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
962. ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co.
962. ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1078. HÄNGE, Castellani, mikromosaik.
1078. HÄNGE, Castellani, mikromosaik.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
856. HÄNGE med äkta conchpärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 2.50 ct.
856. HÄNGE med äkta conchpärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1020. ÖRHÄNGEN, Boucheron.
1020. ÖRHÄNGEN, Boucheron.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1007. ARMBAND med cabochonslipad smaragd ca 10.00 ct.
1007. ARMBAND med cabochonslipad smaragd ca 10.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
959. COLLIER med äkta pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.69 ct.
959. COLLIER med äkta pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.69 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
964. Collier med korall och briljantslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
964. Collier med korall och briljantslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1029. COLLIER med granater, troligen England ca 1820.
1029. COLLIER med granater, troligen England ca 1820.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1030. ÖRHÄNGEN med granater. Troligen England ca 1820.
1030. ÖRHÄNGEN med granater. Troligen England ca 1820.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
975. COLLIER, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter totalt ca 7.40 ct.
975. COLLIER, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter totalt ca 7.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
1037. RING med cabochonslipad krysoberyllkattöga ca 9.61 ct.
1037. RING med cabochonslipad krysoberyllkattöga ca 9.61 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1048. COLLIER med smaragder samt gammal- och rosenslipade diamanter.
1048. COLLIER med smaragder samt gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
967. ÖRHÄNGEN, Cartier, med diamanter totalt ca 1.25 ct. Serienummer: 617280.
967. ÖRHÄNGEN, Cartier, med diamanter totalt ca 1.25 ct. Serienummer: 617280.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
969. ÖRHÄNGEN, Boucheron, med diamanter totalt ca 0.50 ct. Serienummer: 39197.
969. ÖRHÄNGEN, Boucheron, med diamanter totalt ca 0.50 ct. Serienummer: 39197.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
283. Natale Schiavoni Hans krets, Man med gul mantel.
283. Natale Schiavoni Hans krets, Man med gul mantel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
458. BANKETTER, fyra stycken. Empire, 1800-talets första hälft.
458. BANKETTER, fyra stycken. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1259. OLD TÄBRIS. 338 x 244,5 cm.
1259. OLD TÄBRIS. 338 x 244,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1239. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 195 x 128,5 cm.
1239. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 195 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1222. MATTA, semiantik Keshan. 199,5 x 128 cm.
1222. MATTA, semiantik Keshan. 199,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1218. MATTA, semiantik/old Keshan. 318 x 242 cm.
1218. MATTA, semiantik/old Keshan. 318 x 242 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1231. SEMIANTIK KIRMAN. 225,5 x 139,5 cm.
1231. SEMIANTIK KIRMAN. 225,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1219. SEMIANTIK KESHAN DABIR. 158 x 108 cm.
1219. SEMIANTIK KESHAN DABIR. 158 x 108 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1220. SEMIANTIK KESHAN. 224 x 134,5 cm.
1220. SEMIANTIK KESHAN. 224 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
700. FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal.
700. FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
693. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Empire.
693. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1132. RING, Mandelstam, med rubin, 2.60 ct och diamanter, cirka 1.26 ct.
1132. RING, Mandelstam, med rubin, 2.60 ct och diamanter, cirka 1.26 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
818. DOSA, ben och guld, 1700-tal.
818. DOSA, ben och guld, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
692. KOPP med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
692. KOPP med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
819. DOSA, agat och guld, 1700-talets andra hälft.
819. DOSA, agat och guld, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1013. BROSCH, stämplad Fabergé, ca 1899-1908. Rubin och rosenslipade diamanter.
1013. BROSCH, stämplad Fabergé, ca 1899-1908. Rubin och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
807. BÄGARE, av Samuel Cavander, Björneborg 1767.
807. BÄGARE, av Samuel Cavander, Björneborg 1767.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1034. RING, Rey Urban, med citrin, ca 23.00 ct.
1034. RING, Rey Urban, med citrin, ca 23.00 ct.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
899. RING med gammalslipad diamant 2.83 ct. Kvalitet ca H/SI1.
899. RING med gammalslipad diamant 2.83 ct. Kvalitet ca H/SI1.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1011. RING med rosenslipade diamanter infattade i silver, 1800-tal.
1011. RING med rosenslipade diamanter infattade i silver, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1607. RÖKELSEKAR, tripod. Qing dynastin, (1644-1912).
1607. RÖKELSEKAR, tripod. Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1668. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1668. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1648. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1648. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
76. Gerhard Henning, Prinsessa mot blå fond.
76. Gerhard Henning, Prinsessa mot blå fond.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
995. RING med akvamarin, onyx och diamanter.
995. RING med akvamarin, onyx och diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
992. DIAMANT, oinfattad, 1.01 ct enligt värdering från guldsmed. Ca H/SI1.
992. DIAMANT, oinfattad, 1.01 ct enligt värdering från guldsmed. Ca H/SI1.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
48. Helmer Osslund, "Höststämning, Torne Träsk".
48. Helmer Osslund, "Höststämning, Torne Träsk".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
51. Helmer Osslund, "Skiss fr. Näsåker".
51. Helmer Osslund, "Skiss fr. Näsåker".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
174. Peder Mork Mönsted, Vårmotiv.
174. Peder Mork Mönsted, Vårmotiv.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
49. Helmer Osslund, "Torne Träsk om våren".
49. Helmer Osslund, "Torne Träsk om våren".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
8. Carl Johansson, Sommarlandskap från Åre.
8. Carl Johansson, Sommarlandskap från Åre.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
67. Anna Palm de Rosa, "Kastellholmen, Stockholm".
67. Anna Palm de Rosa, "Kastellholmen, Stockholm".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
864. ÖRHÄNGEN, Bulgari, med briljantslipade diamanter totalt ca 1.20 ct.
864. ÖRHÄNGEN, Bulgari, med briljantslipade diamanter totalt ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
164. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
164. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1720. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1720. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1646. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1646. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1336. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
1336. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK