Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1606. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1606. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1390. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina.
1390. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
137. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
137. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
86. Elisabeth Warling, Bärplockande barn.
86. Elisabeth Warling, Bärplockande barn.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
143. Carin Nilson, Simmerska.
143. Carin Nilson, Simmerska.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
18. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor samt blå-vitt porslin.
18. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor samt blå-vitt porslin.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
87. Wilhelm Smith, Metande flicka.
87. Wilhelm Smith, Metande flicka.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. JOHAN TOBIAS SERGEL, tillskriven. Tuschlavering. Märkt 12.
305. JOHAN TOBIAS SERGEL, tillskriven. Tuschlavering. Märkt 12.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
306. PEHR HÖRBERG, Tuschlavering, Sign  P.H. o dat 1776.
306. PEHR HÖRBERG, Tuschlavering, Sign P.H. o dat 1776.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
813. BESTICKUPPSÄTTNING, 257 delar, av W.A BOLIN, Stockholm 1926-1936.
813. BESTICKUPPSÄTTNING, 257 delar, av W.A BOLIN, Stockholm 1926-1936.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1562. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1562. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1160. ARMBANDSUR, dam, Piaget. 18k guld. Vikt ca57g.
1160. ARMBANDSUR, dam, Piaget. 18k guld. Vikt ca57g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1155. Audemars Freres. Guld. Ø 57 mm.
1155. Audemars Freres. Guld. Ø 57 mm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1153. Fickur med kedja. Guld. Ø 54 mm.
1153. Fickur med kedja. Guld. Ø 54 mm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
414. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
414. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
580. URNA med LOCK. Sengustaviansk, omkring år 1800.
580. URNA med LOCK. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1385. SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina.
1385. SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1382. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina.
1382. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
438. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
438. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
376. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
376. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
761. DRYCKESKANNA, av Magnus Söderberg, Visby 1810.
761. DRYCKESKANNA, av Magnus Söderberg, Visby 1810.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
694. SERVIS, 98 delar, porslin. Meissen sekelskifte 1900.
694. SERVIS, 98 delar, porslin. Meissen sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
794. LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.
794. LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1739. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1739. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1569. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1569. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
428. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
428. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1380. SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1380. SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1262. BÄGARE, två stycken, lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e. Kr).
1262. BÄGARE, två stycken, lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e. Kr).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
298. Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur.
298. Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
602. RUMSINREDNING. Hälsingland, 1800-talets mitt.
602. RUMSINREDNING. Hälsingland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
331. Hubert Robert Tillskriven, Landskap med byggnad.
331. Hubert Robert Tillskriven, Landskap med byggnad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
506. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
506. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
200. Georg Engelhard Schröder, "Ulrika Eleonora d.y." (1688-1741).
200. Georg Engelhard Schröder, "Ulrika Eleonora d.y." (1688-1741).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
931. HALSBAND, med 80 stycken diamanter, totalt 11.22 ct.
931. HALSBAND, med 80 stycken diamanter, totalt 11.22 ct.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
927. RING med obehandlad safir, 8.04 ct samt diamanter totalt ca 1.00 ct.
927. RING med obehandlad safir, 8.04 ct samt diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 160 000 SEK
1137. RING, 18k guld med safir, ca6.00ct och diamanter tot ca2.10ct. Rene Boivin.
1137. RING, 18k guld med safir, ca6.00ct och diamanter tot ca2.10ct. Rene Boivin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
65. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Skeppsholmen".
65. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Skeppsholmen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
751. BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.
751. BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
772. CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk.
772. CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
170. Peder Severin Kröyer, Självporträtt.
170. Peder Severin Kröyer, Självporträtt.
Klubbat pris 
720 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
64. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet, Stockholm.
64. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet, Stockholm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1105. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.00 ct samt 2.00 ct. G-H/VS2.
1105. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.00 ct samt 2.00 ct. G-H/VS2.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
380 000 - 400 000 SEK
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
934. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.01 ct och 1.01 ct. H/VS1.
934. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.01 ct och 1.01 ct. H/VS1.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
891. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.00 ct samt 1.00 ct. G/VS2.
891. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.00 ct samt 1.00 ct. G/VS2.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK