Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
791. FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.
791. FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
146. Carl Milles, Vattenhämterska.
146. Carl Milles, Vattenhämterska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1610. KRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1610. KRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. FIGURIN, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1674. FIGURIN, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1533. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1533. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
889. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
889. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
892. RING med Etiopisk eldopal 4.26 ct samt 2 tsavoritgranater totalt 0.40 ct.
892. RING med Etiopisk eldopal 4.26 ct samt 2 tsavoritgranater totalt 0.40 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
92. Axel Jungstedt, Mansporträtt.
92. Axel Jungstedt, Mansporträtt.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
717. IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.
717. IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
682. VINGLAS, 12 stycken. 1800-talets första hälft.
682. VINGLAS, 12 stycken. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
836. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
836. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1721. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1721. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
715. IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.
715. IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
533. SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766).
533. SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.
587. FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
10 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
590. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
590. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1400. SKULPTUR, nefrit.
1400. SKULPTUR, nefrit.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
350. Robert Nanteuil, Samling om 33 gravyrer. Porträtt.
350. Robert Nanteuil, Samling om 33 gravyrer. Porträtt.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1661. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1661. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1152. Zenith. Guld 14k. Ø 50 mm.
1152. Zenith. Guld 14k. Ø 50 mm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. VINGLAS, sex stycken. 1700-tal.
679. VINGLAS, sex stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1377. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1377. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1413. SKULPTUR, jadeit. Kina.
1413. SKULPTUR, jadeit. Kina.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1363. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1363. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
128. Carl Larsson, "Brunte".
128. Carl Larsson, "Brunte".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. SEMIANTIKT RASCHT HÄSTTÄCKE. 142,5 x 218 cm.
1188. SEMIANTIKT RASCHT HÄSTTÄCKE. 142,5 x 218 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1213. SEMIANTIK KASHGAI. 172,5 x 118 cm.
1213. SEMIANTIK KASHGAI. 172,5 x 118 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
118. Anders Zorn, "Stenig botten".
118. Anders Zorn, "Stenig botten".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. Christian Eriksson, Bondkvinna.
147. Christian Eriksson, Bondkvinna.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1183. KINESISK ROCK, siden. Höjd 137,5 cm. Omkring 1900.
1183. KINESISK ROCK, siden. Höjd 137,5 cm. Omkring 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116A. Anders Zorn, "Vadstället".
116A. Anders Zorn, "Vadstället".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1738. SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1738. SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
314. Carl August Ehrensvärd, Marin.
314. Carl August Ehrensvärd, Marin.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
313. Carl August Ehrensvärd, Tre profilporträtt, "F", "Å", "P".
313. Carl August Ehrensvärd, Tre profilporträtt, "F", "Å", "P".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
77. Axel Fridell, "Vid baren".
77. Axel Fridell, "Vid baren".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
311. Pehr Hilleström, Samefamilj utanför lappkåta & Interiör från Mora.
311. Pehr Hilleström, Samefamilj utanför lappkåta & Interiör från Mora.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1000. RING med safir 1.05 ct samt gammalslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
1000. RING med safir 1.05 ct samt gammalslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1563. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1563. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1030. ÖRHÄNGEN med granater. Troligen England ca 1820.
1030. ÖRHÄNGEN med granater. Troligen England ca 1820.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
693. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Empire.
693. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1648. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1648. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
306. PEHR HÖRBERG, Tuschlavering, Sign  P.H. o dat 1776.
306. PEHR HÖRBERG, Tuschlavering, Sign P.H. o dat 1776.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1016. MANSCHETTKNAPPAR, Van Cleef & Arpels, med lejonmaskaroner. Serienummer B9057R3.
1016. MANSCHETTKNAPPAR, Van Cleef & Arpels, med lejonmaskaroner. Serienummer B9057R3.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1225. ANTIK SILKE KINA. 267,5 x 180 cm.
1225. ANTIK SILKE KINA. 267,5 x 180 cm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. Carl Larsson, "Flicka på huk".
134. Carl Larsson, "Flicka på huk".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
1722. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1722. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1704. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1704. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
334. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
334. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK