Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
809. BÄGARE, av Petter Eneroth, Stockholm 1778. Rokoko.
809. BÄGARE, av Petter Eneroth, Stockholm 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
167. Arvid Knöppel, Skuttande kalv.
167. Arvid Knöppel, Skuttande kalv.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1226. ANTIK KINA, sannolikt Beijing. 344 x 272 cm.
1226. ANTIK KINA, sannolikt Beijing. 344 x 272 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1214. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 211 x 130 cm.
1214. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 211 x 130 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. Bergigt vinterlandskap med figurer.
274. Bergigt vinterlandskap med figurer.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
329. Bergslandskap.
329. Bergslandskap.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1234. SEMIANTIK KURDISK GALLERI, sannolikt. 326 x 102 cm.
1234. SEMIANTIK KURDISK GALLERI, sannolikt. 326 x 102 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1107. RING med ametist 4.50 ct samt diamanter totalt 0.55 ct.
1107. RING med ametist 4.50 ct samt diamanter totalt 0.55 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1241. ANTIK SENNEH. 226 x 169,5 cm.
1241. ANTIK SENNEH. 226 x 169,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
308. Carl August Ehrensvärd, Gracer.
308. Carl August Ehrensvärd, Gracer.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1210. SEMIANTIK KARABAGH. 319,5 x 168,5 cm.
1210. SEMIANTIK KARABAGH. 319,5 x 168,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1010. BROSCH i form av en fluga med pärlor och tsavoritgranater.
1010. BROSCH i form av en fluga med pärlor och tsavoritgranater.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1004. BROSCH i form av en fluga med odlade pärlor, granat och turkoser.
1004. BROSCH i form av en fluga med odlade pärlor, granat och turkoser.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1239. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 195 x 128,5 cm.
1239. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 195 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
818. DOSA, ben och guld, 1700-tal.
818. DOSA, ben och guld, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
300. Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564.
300. Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
297. Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland.
297. Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
108. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
108. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
822. VINAIGRETTE, guld 18K och emalj, av Nymansson och Cimmerdahl, Stockholm 1812.
822. VINAIGRETTE, guld 18K och emalj, av Nymansson och Cimmerdahl, Stockholm 1812.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
825. SNUSDOSA, guld 14K, ostämplad, 1800-tal.
825. SNUSDOSA, guld 14K, ostämplad, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
826. DOSA, guld 14K, Wien 1840.
826. DOSA, guld 14K, Wien 1840.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal.
594. REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
36. Nils Kreuger, Japaniserande fantasiscen.
36. Nils Kreuger, Japaniserande fantasiscen.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
685. GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.
685. GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Gusten Lindberg, "Eko".
152. Gusten Lindberg, "Eko".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
141. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
141. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1149. Herman Dreijer (Stockholm 1709 - 1741). Silver. Ø 51 mm.
1149. Herman Dreijer (Stockholm 1709 - 1741). Silver. Ø 51 mm.
Klubbat pris 
44 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
417. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
417. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1232. SEMIANTIK KIRMAN. 261,5 x 162 cm.
1232. SEMIANTIK KIRMAN. 261,5 x 162 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
1697. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1697. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1699. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
713. KAFFESERVIS, 14 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
713. KAFFESERVIS, 14 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
109. Anders Zorn, "The new maid".
109. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
743. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.
743. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
556. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
494. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
494. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
830. BRUDKRONA, av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1851.
830. BRUDKRONA, av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1851.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1676. RÖKELSEKAR, tripod, porslin. Ming dynastin, 1400-tal.
1676. RÖKELSEKAR, tripod, porslin. Ming dynastin, 1400-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
805. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1749.
805. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1749.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
578. URNOR, ett par. 1800-tal.
578. URNOR, ett par. 1800-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
1257. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 216,5 x 145 cm.
1257. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 216,5 x 145 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1233. SEMIANTIK/OLD KIRMAN. 227 x 145,5 cm.
1233. SEMIANTIK/OLD KIRMAN. 227 x 145,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
912. BROSCH med gammal- och åttkantslipade diamanter totalt ca 2.20 ct.
912. BROSCH med gammal- och åttkantslipade diamanter totalt ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
516. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
392. POTTSKÅP, ett par. Sengustavianska, 1700-talet slut.
392. POTTSKÅP, ett par. Sengustavianska, 1700-talet slut.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
418. SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.
418. SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. BÄGARE, av Jakob Lampa, Stockholm 1769. Rokoko.
808. BÄGARE, av Jakob Lampa, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.
783. PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK