Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1306KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.28 000 SEK
1307FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).13 000 SEK
1308BODDHISATVA till HÄST, förgylld brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.12 000 SEK
1309PLAKETT, driven och förgylld kopparlegering. Bodhisattva Mañjughośa, Qianlong sex karaktärers märke och period, 1700-tal.195 000 SEK
1310LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.11 000 SEK
1311AMITAYUS, kopparlegering. Tibet/Nepal, troligen sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.6 500 SEK
1312TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.17 000 SEK
1313VAJRAPANI, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.17 000 SEK
1314VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.12 000 SEK
1315HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.20 000 SEK
1316AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin med Qianlongs märke och period, datering motsvarande 1770.85 000 SEK
1317BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.75 000 SEK
1318AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).55 000 SEK
1319LAMA, förgylld kopparlegering, repoussé. Sinotibetansk, 17/1800-tal.28 000 SEK
1320LAMA, patinerad brons. Troligen föreställande den sjunde Dalai Lama, Lobzang Kalzang Gyatso, Sinotibetansk, 17/1800-tal.55 000 SEK
1321VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).135 000 SEK
1322BUDDHA, förgylld och försilvrad kopparlegering, repoussé. Sakyamuni Buddha, Tibet/Nepal, 1700-tal.26 000 SEK
1323LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1324GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.16 000 SEK
1325URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
1326BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.22 000 SEK
1327RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, med Xuandes märke, 1700/1800-tal.6 000 SEK
1328DEL av STELE, sten. Indien.8 000 SEK
1329BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.6 500 SEK
1330BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre. Sockeln med inskription.13 000 SEK
1331BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.Återrop
1332SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).22 000 SEK
1333BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).14 000 SEK
1334BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).Återrop
1335KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Kina 1900-talets första del.42 000 SEK
1336PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.4 000 SEK
1337PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
1338ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.8 500 SEK
1339BÄGARE, två stycken, laque burgautée. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1340MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.7 500 SEK
1341MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.9 000 SEK
1342DRÄKTDELAR, tre stycken, textil och päls. Sen Qing dynastin (1644-1912).14 000 SEK
1343TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin.14 000 SEK
1344TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.32 000 SEK
1345BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1346MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).9 000 SEK
1347MYNT, fem stycken, silver. Republik, tidigt 1900-tal. Bland annat avbildande Yuan Shikai (1859-1916).105 000 SEK
1348MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.38 000 SEK
1349BRICKA, silver. Sen Qingdynasti (Late China Trade), oidentifierade stämplar.11 000 SEK
1350VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).5 000 SEK
1351VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.5 000 SEK
1352CEREMONIELLT SVÄRD, silver, trä, ben och pärlemor. Sen Qing dynastin, cirka 1900.Återrop
1353BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1354RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Jingtai sex karaktärers märke.Återrop
1355VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.270 000 SEK
1356SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1357VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.5 000 SEK
1358RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
1359RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Sen Qing (1644-1912)/ tidigt 1900-tal. Rökelsekaret bär märkning Lao Tian Li.20 000 SEK
1360VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.9 000 SEK
1361KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.55 000 SEK
1363GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).5 000 SEK
1364VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
1365FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.Återrop
1366OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912).4 000 SEK
1367OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).7 000 SEK
1368OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).19 000 SEK
1369OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).6 500 SEK
1370FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal.5 500 SEK
1371FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.Återrop
1372FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).5 000 SEK
1373PENSELBAD, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1374SKÅLAR, två stycken, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).4 500 SEK
1375VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal med Tongzhis märke.12 000 SEK
1377VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.Återrop
1378SNUSFLASKOR, tre stycken samt ett PENSELBAD, pekingglas. Kina.Återrop
1379SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.9 000 SEK
1380SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
1381SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.6 400 SEK
1382SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina.5 000 SEK
1383SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.9 000 SEK
1384SNUSFLASKOR, sex stycken, porslin, nefrit, pärlemor och ametist, Kina.6 500 SEK
1385SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina.5 000 SEK
1386SNUSFLASKOR, fem stycken, glas, porslin och sten. Kina, 1900-talets första hälft.1 600 SEK
1387SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina.8 500 SEK
1388SNUSFLASKA, agat. Kina.3 000 SEK
1389SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.Återrop
1390SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina.10 000 SEK
1391SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).12 000 SEK
1392SNUSFLASKA, försilvrad kopparlegering. Sen Qing dynastin (1644-1912), med Qianlong fyra karaktärers märke.8 000 SEK
1393FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1394SKULPTUR, nefrit. Kina.Återrop
1395FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1396SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1397FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.5 000 SEK
1398FIGURIN, nefrit. Kina.Återrop
1399PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).12 000 SEK
1400SKULPTUR, nefrit.9 500 SEK
1402FIGURIN, nefrit. Kina.Återrop
1403FIGURINER, tre stycken, nefrit, Kina.Återrop
1404BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1405VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).16 000 SEK
1406VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).20 000 SEK
1407BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).60 000 SEK
1408RING, nefrit. Kina.3 000 SEK