252
502487

Alberto Giacometti

(Schweiz, 1901-1966)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Alberto Giacometti
(Schweiz, 1901-1966)

"Nu debout II"

Litografi, 1961, signerad med blyerts 70/75, utgiven av Maeght, Paris. 50 x 10,5 cm, bladstorlek 75,7 x 56,3 cm (Arches).

Något gulnad, två små revor. Upplimmad på kartong.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.

Lust 36

The edition printed on Rives paper according to Lust.