911
505379

MATTA. Rölakan. 237,5 x 167,5 cm. Sverige omkring 1960-70-talet. Troligen komponerad av Ingrid Dessau.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Möjligen en provmatta för Kasthall. Diagonalmönstrat mittfält i olika gula nyanser med rutor i blått och brunt. Benvit och brun bård.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre fällningar.

Proveniens

Enligt uppgift köpt på Kasthall på 1980-talet.