Kan inte nå servern

Moderna 578

 
909 föremål
211. Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible".
211. Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
644. WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1973, 18k.
644. WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1973, 18k.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
810. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
810. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
523. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, urna, Arabia, Finland 1946.
523. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, urna, Arabia, Finland 1946.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
524. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, Rörstrand 1950-tal.
524. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
920. MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR.
920. MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
880. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
880. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
667. CLAES GIERTTA, collier, Stockholm, sannolikt 1960-tal,  (otydlig stämpel), 18k.
667. CLAES GIERTTA, collier, Stockholm, sannolikt 1960-tal, (otydlig stämpel), 18k.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
407. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
407. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.
877. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
234. Eduardo Chillida, "Gezna III".
234. Eduardo Chillida, "Gezna III".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
695. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
695. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
339. VILHELM BJERKE-PETERSEN. Olja på duk. Sign v.b.p o dat -55.
339. VILHELM BJERKE-PETERSEN. Olja på duk. Sign v.b.p o dat -55.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
808. OTTO SCHULZ, soffa, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping 1940-50-tal.
808. OTTO SCHULZ, soffa, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping 1940-50-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
529. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia.
529. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
315. Henri de Toulouse-Lautrec, "Louise Balthy", Première édition.
315. Henri de Toulouse-Lautrec, "Louise Balthy", Première édition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
778. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns Bruk.
778. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
801. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
801. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
361. I Reneh, Rituell scen, Batuan Bali.
361. I Reneh, Rituell scen, Batuan Bali.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
716. JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.
716. JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
398. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1982.
398. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1982.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
662. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, 18k,
662. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, 18k,
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
691. JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
691. JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
42. Gösta Sandels, Man med cigarett.
42. Gösta Sandels, Man med cigarett.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
201. Olle Bærtling, "IRUX".
201. Olle Bærtling, "IRUX".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1979, sterling.
559. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1979, sterling.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
558. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
558. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
835. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 216 x 136 cm. Signerat AB MMF.
835. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 216 x 136 cm. Signerat AB MMF.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
209. Georges Braque (Efter), Les oiseaux bleus, ur: Verve Vol 8, No 31-32.
209. Georges Braque (Efter), Les oiseaux bleus, ur: Verve Vol 8, No 31-32.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
272. Joan Miró, "Danse nuptiale".
272. Joan Miró, "Danse nuptiale".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
257. André Lanskoy, "La Genèse".
257. André Lanskoy, "La Genèse".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
906. MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal.
906. MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
212. Marc Chagall, "L'offrande d'Élie", ur: "La Bible".
212. Marc Chagall, "L'offrande d'Élie", ur: "La Bible".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
845. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 341 x 198 cm. Signerad AB MMF BN.
845. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 341 x 198 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
868. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF.
868. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
578. FERDINAND BOBERG, pokal "Kungakanna" för K. Anderson, Stockholm 1912.
578. FERDINAND BOBERG, pokal "Kungakanna" för K. Anderson, Stockholm 1912.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
858. MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.
858. MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
181. Claes Hake, "Feffe".
181. Claes Hake, "Feffe".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
837. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF.
837. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
397. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1973.
397. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1973.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
215. Marc Chagall, "Le coq rouge", ur: "Derrière le Miroir no 44-45".
215. Marc Chagall, "Le coq rouge", ur: "Derrière le Miroir no 44-45".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
303. Pablo Picasso, "Le peintre et la modéle".
303. Pablo Picasso, "Le peintre et la modéle".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
306. Pablo Picasso, "Raphaël et la fornarina", ur:  "Séries 347".
306. Pablo Picasso, "Raphaël et la fornarina", ur: "Séries 347".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
281. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
281. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
279. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
269. Joan Miró, Ur: "Nous avons".
269. Joan Miró, Ur: "Nous avons".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
273. Joan Miró, "Fissures".
273. Joan Miró, "Fissures".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
282. Joan Miró, Ur: "Le lézard aux plumes d'or" (Frontispice).
282. Joan Miró, Ur: "Le lézard aux plumes d'or" (Frontispice).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
287. Joan Miró, Ur: "Le marteau sans maître".
287. Joan Miró, Ur: "Le marteau sans maître".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
280. Joan Miró, "Lithographe I".
280. Joan Miró, "Lithographe I".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. Joan Miró, "Fundació Joan Miro".
285. Joan Miró, "Fundació Joan Miro".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
288. Joan Miró (Efter), "Après l'orage".
288. Joan Miró (Efter), "Après l'orage".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
421. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
421. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
183. Walter Bengtsson, Utan titel.
183. Walter Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1921, design nr 263.
557. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1921, design nr 263.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
616. BJÖRN WECKSTRÖM, garnityr, Lapponia, Finland, 18k.
616. BJÖRN WECKSTRÖM, garnityr, Lapponia, Finland, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
366. Paul Jenkins, "Phenomena Prime Watch Tower".
366. Paul Jenkins, "Phenomena Prime Watch Tower".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
465. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.
465. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
763. C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.
763. C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
668. ESTRID ERICSON, "Peruanska Urnan" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952,
668. ESTRID ERICSON, "Peruanska Urnan" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952,
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
168. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
168. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
760. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
759. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
759. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
881. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
881. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
515. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
515. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. PABLO PICASSO, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris 1955.
543. PABLO PICASSO, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris 1955.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
517. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
517. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
249. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
249. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
454. WILHELM KÅGE, drakvalp, Gustavsberg Studio 1940-tal.
454. WILHELM KÅGE, drakvalp, Gustavsberg Studio 1940-tal.
Klubbat pris 
26 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
31. Inge Schiöler, "Mot havet".
31. Inge Schiöler, "Mot havet".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
420. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
420. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
254. Alberto Giacometti, "Objet inquiétant II" (Disturbing object II).
254. Alberto Giacometti, "Objet inquiétant II" (Disturbing object II).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Marc Chagall, "L'Ange", ur: "The lithographs of Chagall volume one".
219. Marc Chagall, "L'Ange", ur: "The lithographs of Chagall volume one".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
223. Marc Chagall, "Le piège".
223. Marc Chagall, "Le piège".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
588. W.A BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1944.
588. W.A BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1944.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
640. VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, halssmycke, cirka 1994, 18k.
640. VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, halssmycke, cirka 1994, 18k.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
727. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
727. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
696. JOSEF FRANK, stolar, 6 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
696. JOSEF FRANK, stolar, 6 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
406. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
406. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
203. Olle Bærtling, "AYARUA".
203. Olle Bærtling, "AYARUA".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
80. Hilding Nyman, Bärplockare.
80. Hilding Nyman, Bärplockare.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
675. UNO ÅHRÉN, spegel, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.
675. UNO ÅHRÉN, spegel, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
878. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 263,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.
878. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 263,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
780. JOHANNES DAHL, kolonn, Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
780. JOHANNES DAHL, kolonn, Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
310. Serge Poliakoff, "Composition bleue jaune et grise".
310. Serge Poliakoff, "Composition bleue jaune et grise".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
673. FIRMA SVENSKT TENN / ANNA PETRUS, takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.
673. FIRMA SVENSKT TENN / ANNA PETRUS, takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK