1085
526444

KAMÉCOLLIER med snidad grön sten samt troligen orientaliska pärlor. Tillverkat i Paris mellan 1809 och 1819.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Empire. Kaméer troligen föreställande romerska kejsare och kejsarinnor. I mitten en kamé föreställande Merkurius (Hermes). 18K guld. Längd 40 cm.

Lagningar/tennlödningar, pärlor saknas.

Tilläggslista

Tennlödningar samt pärlor saknas. Tidigt 1800-tal.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

35. Stig Lindberg & Wilhelm Kåge, vas, fajans, Gustavsberg 1938.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
5 500

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK