Skiva med dekor i rosa camaieu med motiv av hamnscen. Underrede fanerat med mahogny och lister av mässing. I kortsarger ljusbrickor. Längd 90, bredd 60, höjd 75 cm.
Hernmarck, Carl, Marieberg, En lysande representant för svenskt 1700-tal, Stockholm 1946, sid. 186 (X) jmf bricka med identisk bård av flätband tillverkad vid Marieberg.