211
496298

BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 390 - 6 590 EUR
4 660 - 7 000 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Sittande i dhyanasana på dubbel lotustron, med händerna i dharmachakra mudra. Höjd 14,9 cm.

Förgyllning med slitage, infattade stenar saknas, mindre defekter.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

310. Harald Notini, golvlampa, modell "15250", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK