Delvis glaserad i senapsgul och grönt. I form av väktare med korslagda armar. Höjd 88,7 cm.
Omfattande lagningar av foten. Lagningar och nagg. Attribut i hand saknas.
Oxford Thermoluminescence Analysis Report, Sample no C113m47, signed by Doreen Stoneham, 17 December 2013, accompanies the lot.