Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
1614. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.
1614. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1695. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1695. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. VAS, porslin. 1800-tal.
522. VAS, porslin. 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
295. LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke.
295. LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
475. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
475. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1697. RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.
1697. RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.
Klubbat pris 
13 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1700. RAM, av Carl Corssar (spegelmakare i Stockholm 1791). Gustaviansk.
1700. RAM, av Carl Corssar (spegelmakare i Stockholm 1791). Gustaviansk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
936. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Rembrandt in a flat cap and embroidered dress".
936. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Rembrandt in a flat cap and embroidered dress".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1751. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.
1751. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
672. David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij.
672. David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
687. ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts.
687. ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg".
912. Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731. Carl Eldh, "Ungdom".
731. Carl Eldh, "Ungdom".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
669. Isaac Grünewald, "Självporträtt".
669. Isaac Grünewald, "Självporträtt".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
520. VAS, biskviporslin Qing dynastin.
520. VAS, biskviporslin Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1685. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1685. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. SMYCKEGARNITYR, 2 delar, med citriner. Finska stämplar från 1870-tal.
1092. SMYCKEGARNITYR, 2 delar, med citriner. Finska stämplar från 1870-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1616. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
1616. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
933. Francois Boucher Hans art, Apollo och Daphne.
933. Francois Boucher Hans art, Apollo och Daphne.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1040. SKED med kronknopp, icke identifierat bomärke, Skandinavien 1500-tal.
1040. SKED med kronknopp, icke identifierat bomärke, Skandinavien 1500-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1045. SKED med dubbel kerubknopp, okänd mästare PB, Visby 1600-tal.
1045. SKED med dubbel kerubknopp, okänd mästare PB, Visby 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
286. Vas, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs märke.
286. Vas, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1628. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen 1900-talets början. Louis XVI-stil.
1628. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen 1900-talets början. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
389. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
389. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
261. STEMCUP, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
261. STEMCUP, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. KANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
485. KANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
438. RÖKELSEKAR, tripod, brons. Troligen Ming dynastin.
438. RÖKELSEKAR, tripod, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. Gunnar Widforss, Träd, Yosemite Valley.
618. Gunnar Widforss, Träd, Yosemite Valley.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1719. RYA. 171,5 x 129,5 cm. Finland, daterad 1771.
1719. RYA. 171,5 x 129,5 cm. Finland, daterad 1771.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
1715. DUK, linnedamast. 398,5 x 263 cm. Wadstena Fabrik.
1715. DUK, linnedamast. 398,5 x 263 cm. Wadstena Fabrik.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
172. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
172. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
95. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (205-220).
95. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (205-220).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
145. TEXTILIER, fem delar. Sen Qing dynasti (1644-1912).
145. TEXTILIER, fem delar. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
28. PARERSTÅNG, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
28. PARERSTÅNG, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
37. BÄLTESSPÄNNE, nefrit och förgylld metall. Sen Qing dynasti (1644-1912).
37. BÄLTESSPÄNNE, nefrit och förgylld metall. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
83. SKÅL, yixinggods. Qing dynastin, 1800-tal.
83. SKÅL, yixinggods. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
81. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.
81. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
55. SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qing dynasti (1644-1912).
55. SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
206. SIGILL, två stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1664-1912).
206. SIGILL, två stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
153. BRICKOR, två stycken, hardwood. Sen Qing dynasti (1644-1912).
153. BRICKOR, två stycken, hardwood. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
246. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
246. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
252. SKÅL, keramik, temmoku. Song (960-1279).
252. SKÅL, keramik, temmoku. Song (960-1279).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
251. SKÅL, keramik, temmoku. Sung dynastin (960-1279).
251. SKÅL, keramik, temmoku. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
187. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
187. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
188. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
408. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
209. PENSELVAS, kalcit. Sen Qing dynasti (1664-1912).
209. PENSELVAS, kalcit. Sen Qing dynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
61. BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal.
61. BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
49. SOLFJÄDER, i träask och silkesklädd kartong. Qing dynastin, 1800-tal.
49. SOLFJÄDER, i träask och silkesklädd kartong. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
62. VINKOPPAR, 12 stycken, pekingglas. Sen Qing dynasti (1644-1912).
62. VINKOPPAR, 12 stycken, pekingglas. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1318. RING med opal samt gammalslipade diamanter.
1318. RING med opal samt gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1781. VINGLAS, sju stycken. England, 1700-tal.
1781. VINGLAS, sju stycken. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1766. SEMIANTIK TIBET. 165 x 84,5 cm.
1766. SEMIANTIK TIBET. 165 x 84,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
382. STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
382. STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1448. BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter.
1448. BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1088. COLLIER/MEDALJONG med rosenslipade diamanter samt svart emalj.
1088. COLLIER/MEDALJONG med rosenslipade diamanter samt svart emalj.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1404. BROSCH med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.60 ct.
1404. BROSCH med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
943. ALMANACKA, möjligen tryckt av Phillipe Pigouchet, Paris tidigt 1500-tal.
943. ALMANACKA, möjligen tryckt av Phillipe Pigouchet, Paris tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1558. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
1558. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
281. VAS, porslin. Republik, 1900-tal.
281. VAS, porslin. Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
519. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
519. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
396. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
396. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK