Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
294. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
294. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Jiaqings märke.
289. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Jiaqings märke.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. EKIPAGE, brons. Troligen Skytisk, ca 700 f.Kr -200 e.Kr.
436. EKIPAGE, brons. Troligen Skytisk, ca 700 f.Kr -200 e.Kr.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
260. KÄRL med LOCK, två stycken, stengods. Korea, Silla (668-935).
260. KÄRL med LOCK, två stycken, stengods. Korea, Silla (668-935).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
312. PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
312. PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
363. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
753. David Wretling, Orfeus.
753. David Wretling, Orfeus.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
486. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
486. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
327. KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal.
327. KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
523. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1787. FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.
1787. FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
479. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).
479. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1049. SKED med kronknopp, av Lars Holmström, Lund (verksam 1747-1772 (1779)).
1049. SKED med kronknopp, av Lars Holmström, Lund (verksam 1747-1772 (1779)).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1048. SKED med kronkopp, av Peter Britt, Kalmar (verksam 1701-1758 (1779)).
1048. SKED med kronkopp, av Peter Britt, Kalmar (verksam 1701-1758 (1779)).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1693. PRIMKLOCKA.  Troligen Holland, 1500-tal.
1693. PRIMKLOCKA. Troligen Holland, 1500-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474. SKÅLFAT, porslin. Kangxi (1664-1722).
474. SKÅLFAT, porslin. Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1053. SOPPSLEV, av Pehr Zethelius, Stockholm 1781.
1053. SOPPSLEV, av Pehr Zethelius, Stockholm 1781.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
304. VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
304. VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
689. Anders Zorn, "Auguste Rodin".
689. Anders Zorn, "Auguste Rodin".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
165. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
165. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1752. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 66 x 69,5 cm.
1752. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 66 x 69,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
954. MUGG med lock, Moskva 1880-tal.
954. MUGG med lock, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1287. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor Ø 13 mm med diamanter 0.19 ct totalt.
1287. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor Ø 13 mm med diamanter 0.19 ct totalt.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1237. HÄNGE i onyx med briljantslipade diamanter.
1237. HÄNGE i onyx med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1780. GLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska, omkring år 1800.
1780. GLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
365. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
365. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
345. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
345. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
344. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
344. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
342. BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.
342. BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
96. SPEGEL, brons. Tang dynastin (618-907).
96. SPEGEL, brons. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
33. DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
33. DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
87. DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal.
87. DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
130. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
130. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
72. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
107. FAT, silver. Kina. Bär stämplar Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
107. FAT, silver. Kina. Bär stämplar Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
194. SPÄNNE, nefrit och försilvrad metall, sen Qing dysnasti (1664-1912).
194. SPÄNNE, nefrit och försilvrad metall, sen Qing dysnasti (1664-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
391. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795.
391. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1789. ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal.
1789. ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
254. SKÅL med STÄLL, keramik. Song dynastin (960-1279).
254. SKÅL med STÄLL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
85. MINIATYR, brons. Troligen Tang dynastin (618-907).
85. MINIATYR, brons. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
151. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynasti (1644-1912).
151. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
74. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
74. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
405. TEDOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
405. TEDOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
416. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
416. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
129. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
129. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
82. SKEDAR, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
82. SKEDAR, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
50. TUSCHAVKLAPPNING.  Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
50. TUSCHAVKLAPPNING. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
186. SKÅL, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
186. SKÅL, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
57. SNUSDOSA, hardwood. Qing dynasti, 1800-tal.
57. SNUSDOSA, hardwood. Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1095. PARFYMFLACON med äldre slipade diamanter, totalt ca 1.50 ct, i blomstermotiv.
1095. PARFYMFLACON med äldre slipade diamanter, totalt ca 1.50 ct, i blomstermotiv.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
305. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
197. SKÅL, jade. Qing dynastin (1644-1912).
197. SKÅL, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
182. STEMCUP, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
182. STEMCUP, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
58. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
58. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
110. POKAL, silver. Kina, Wang Hing, Hongkong, 1900-talets början.
110. POKAL, silver. Kina, Wang Hing, Hongkong, 1900-talets början.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
455. VAS, cloisonné. Kina, 1900-tal.
455. VAS, cloisonné. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. VAS, porslin.  Kina, 1900-tal med rött sigillmärke.
308. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med rött sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
920. David von Krafft Efter, "Ulrika Eleonora dy" (1656-1741).
920. David von Krafft Efter, "Ulrika Eleonora dy" (1656-1741).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
526. YTTERKRUKA, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
526. YTTERKRUKA, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
720. Anders Zorn, "Änkedrottning Sophia".
720. Anders Zorn, "Änkedrottning Sophia".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
348. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.
348. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
926. Jacob Axel Gillberg, "Magnus von Rosen" (1792-1852).
926. Jacob Axel Gillberg, "Magnus von Rosen" (1792-1852).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
102. STIGBYGLAR, ett par, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
102. STIGBYGLAR, ett par, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
414. TALLRIK, kompaniporslin, Qing dynastin, 1740-tal.
414. TALLRIK, kompaniporslin, Qing dynastin, 1740-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
199. SKULPTUR, nefrit, Kina. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
199. SKULPTUR, nefrit, Kina. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
518. URNA med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
518. URNA med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
957. SALTKAR, av Pyetr Baskakov, Moskva 1800-talets slut.
957. SALTKAR, av Pyetr Baskakov, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
266. KOPP, porslin. Qing dynastin (1644-1912), märkt Yongle.
266. KOPP, porslin. Qing dynastin (1644-1912), märkt Yongle.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
445. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji, (1868-1912).
445. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji, (1868-1912).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
171. FAT, porslin. "Sunko-roku" Satsuma, Japan, tidig Edo (1603-1867).
171. FAT, porslin. "Sunko-roku" Satsuma, Japan, tidig Edo (1603-1867).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
509. VAS, porslin. Qing dynasti (1644-1912).
509. VAS, porslin. Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
354. MINNESALBUM, fotografier. Kronprinsparets besök i Tokyo, 1926.
354. MINNESALBUM, fotografier. Kronprinsparets besök i Tokyo, 1926.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
268. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
268. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1788. SÅSSKÅL, porslin. Meissen, 1700-tal.
1788. SÅSSKÅL, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK