Klassiska 580

1789 föremål
1603. LYKTA, för två ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
173. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
651. ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1890, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
600. Mosse Stoopendaal, Gräsänder.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1360. COLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1135. RING med rosenslipad större diamant ca 1.25 ct.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1007. KAFFEKANNA, av Anders Christian Levon, Åbo 1793. Gustaviansk.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
874. Gillis van Tilburg II Hans efterföljd, Flamländsk Kermesse.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1708. GALJONSFIGUR, 1800-tal. Tidigare på briggen Berna från Gävle.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1604. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
816. Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1123. RING med peridot 14.10 ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.78 ct.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
216. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
781. CHRISTIAN KROHG, signerad C. Krohg, uppfodrad duk.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1495. TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1757. Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1590. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
717. Anders Zorn, "Badande gossar på stranden".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1538. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1124. RING med gammalslipad diamant, ca 1.20 ct. Kvalitet ca H-I/SI1.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1601. LJUSKRONA, för tretton ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
700. Anders Zorn, "Isabella Gardener".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1466. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1258. BROSCH med rosenslipade diamanter, ca 15ct och troligen naturlig pärla.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1104. ARMBAND "Torque" av Frank Gehry för Tiffany & co.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
791. MARTIN MIJTENS D.Ä, olja på duk, "Karl XI" (1655-1697).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1760. MATTA, semiantik Kirman/Yesd, ca 478 x 303 cm.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
198. SKÅLFAT, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1567. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1463. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
929. Constantin Hansen, Studie efter Belvederetorson.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
627. Johan Tirén, Vaktpasset.
627. Johan Tirén, Vaktpasset.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1672. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
769. Carl Locher, Aftonstämning, Skagen.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
656. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1910, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1109. COLLIER med odlade Tahitipärlor, 12-14.7 mm med diamantlås.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1340. ARMBAND med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
830. Johan Laurentz Jensen, Stilleben med sommarblommor i glasvas.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
278. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Daoguangs märke.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1582. SPEGLAR, ett par. Italien, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1573. SPEGEL. Stockholmsarbete. Transition rokoko/gustaviansk, 1770-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
428. VINKANNA, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
553. Herman af Sillén, "Från Arildsläge".
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1770. ANTIK TÄBRIS. 422 x 311 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1018. TEKÖK, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1819. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1772. SEMIANTIK TÄBRIS. 390,5 x 298 cm.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
857. Willem van de Velde Hans krets, Upprört hav med figurer i båt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
862. JAN WYNANTS(WIJNANTS), tillskriven, olja på pannå.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
899. Bröllopet i Kana.
899. Bröllopet i Kana.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
710. Anders Zorn, "Omnibus".
710. Anders Zorn, "Omnibus".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
677. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
663. Edvard Munch, "Ingse Vibe".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
549. Per Ekström, Solnedgång över havet.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
587. Louis Sparre, Vy från Skeppsbron mot Katarina kyrka, Stockholm.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
768. Anton Melbye, Fartyg utanför fransk kuststad.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
871. Man med pilgrimsstav.
871. Man med pilgrimsstav.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
778. ELEANOR FORTESCUE-BRICKDALE. Akvarell. Sign EFB.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1777. GLASSERVIS, 16 vinglas samt 11 starkvinsglas. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
877. Bartholomeus van der Helst Hans krets, Elegant yngling, midjebild.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
537. ANSHELM SCHULTZBERG, signerad A. Schultzberg, olja på duk.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1086. COLLIER med barocka troligen orientaliska pärlor.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
894. Jan Vonck, Stilleben med kramsfåglar, jaktgevär och jaktväska.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1475. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK