Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
716. Anders Zorn, "Uno Stadius".
716. Anders Zorn, "Uno Stadius".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
680. Anders Zorn, "Mrs. Clevland II".
680. Anders Zorn, "Mrs. Clevland II".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
468. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
468. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1156. ÖRHÄNGEN, 18k vitguld med blå topaser ca20.00 ct/st. Vikt ca17g.
1156. ÖRHÄNGEN, 18k vitguld med blå topaser ca20.00 ct/st. Vikt ca17g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1694. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1694. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1621. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft.
1621. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.
744. OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
302. SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949).
302. SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
913. Pehr Nordqvist, "En del af Trollhättan".
913. Pehr Nordqvist, "En del af Trollhättan".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1503. KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.
1503. KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. GALLERFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
406. GALLERFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
258. SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736. Emil Näsvall, "Maj".
736. Emil Näsvall, "Maj".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
388. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
388. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1486. SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1486. SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1725. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.
1725. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1739. SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.
1739. SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1532. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1532. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1614. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.
1614. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1695. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1695. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. VAS, porslin. 1800-tal.
522. VAS, porslin. 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
295. LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke.
295. LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
475. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
475. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1697. RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.
1697. RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.
Klubbat pris 
13 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1700. RAM, av Carl Corssar (spegelmakare i Stockholm 1791). Gustaviansk.
1700. RAM, av Carl Corssar (spegelmakare i Stockholm 1791). Gustaviansk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
936. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Rembrandt in a flat cap and embroidered dress".
936. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Rembrandt in a flat cap and embroidered dress".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1751. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.
1751. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
672. David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij.
672. David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
687. ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts.
687. ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg".
912. Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731. Carl Eldh, "Ungdom".
731. Carl Eldh, "Ungdom".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
669. Isaac Grünewald, "Självporträtt".
669. Isaac Grünewald, "Självporträtt".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
520. VAS, biskviporslin Qing dynastin.
520. VAS, biskviporslin Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1685. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1685. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. SMYCKEGARNITYR, 2 delar, med citriner. Finska stämplar från 1870-tal.
1092. SMYCKEGARNITYR, 2 delar, med citriner. Finska stämplar från 1870-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1616. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
1616. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
933. Francois Boucher Hans art, Apollo och Daphne.
933. Francois Boucher Hans art, Apollo och Daphne.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1040. SKED med kronknopp, icke identifierat bomärke, Skandinavien 1500-tal.
1040. SKED med kronknopp, icke identifierat bomärke, Skandinavien 1500-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1045. SKED med dubbel kerubknopp, okänd mästare PB, Visby 1600-tal.
1045. SKED med dubbel kerubknopp, okänd mästare PB, Visby 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
286. Vas, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs märke.
286. Vas, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1628. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen 1900-talets början. Louis XVI-stil.
1628. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen 1900-talets början. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
389. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
389. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
261. STEMCUP, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
261. STEMCUP, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. KANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
485. KANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
438. RÖKELSEKAR, tripod, brons. Troligen Ming dynastin.
438. RÖKELSEKAR, tripod, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. Gunnar Widforss, Träd, Yosemite Valley.
618. Gunnar Widforss, Träd, Yosemite Valley.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
24. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
24. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
25. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
18. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
18. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
155. SKRIN med LOCK, hardwood, Qing dynastin (1644-1912).
155. SKRIN med LOCK, hardwood, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
386. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal.
386. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1358. COLLIER med lapis lazuli kulor samt lås med safirer.
1358. COLLIER med lapis lazuli kulor samt lås med safirer.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1383. COLLIER, 2-radigt, med odlade saltvattenspärlor Ø 8.2 -8.5 mm.
1383. COLLIER, 2-radigt, med odlade saltvattenspärlor Ø 8.2 -8.5 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1798. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kunglig Dansk, 1900-tal.
1798. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1331. HÄNGE och kedja med honungsopal 8.75 ct samt briljantslipad diamant.
1331. HÄNGE och kedja med honungsopal 8.75 ct samt briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. SKÅLFAT, 14 stycken, porslin. Tidigt 1900-tal.
79. SKÅLFAT, 14 stycken, porslin. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1026. TEKANNA MED RECHAUD, av Barkander & Söhrling, Linköping 1830.
1026. TEKANNA MED RECHAUD, av Barkander & Söhrling, Linköping 1830.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
249. SKÅL, keramik, temmoku. Sung Dynastin (960-1279).
249. SKÅL, keramik, temmoku. Sung Dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1566. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Tidig rokoko.
1566. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1391. ÖRHÄNGEN med odlade pärlor samt baguette- och briljantslipade diamanter.
1391. ÖRHÄNGEN med odlade pärlor samt baguette- och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1227. HÄNGE med antikslipade diamanter i form av ett kors.
1227. HÄNGE med antikslipade diamanter i form av ett kors.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1321. MANSCHETTKNAPPAR med röd och vit emalj i form av ett kors.
1321. MANSCHETTKNAPPAR med röd och vit emalj i form av ett kors.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1323. MANSCHETTKNAPPAR med blå emalj samt briljantslipade diamanter totalt 0.14 ct.
1323. MANSCHETTKNAPPAR med blå emalj samt briljantslipade diamanter totalt 0.14 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK