133
577114

Augustin Cárdenas

(Kuba, 1927-2001)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Augustin Cárdenas
(Kuba, 1927-2001)

Utan titel

Signerad AC och numrerad 6/6. Gjutarstämpel Fonderia Mariani Pietrasanta. Utförd cirka 1975. Mörkpatinerad brons. Höjd 38 cm. Monterad på stensockel.

Tilläggslista

Utföra cirka 1975.
Fel proveniens i tryckta katalogen.
Proveniens: Galerie Bel'Art, Stockholm.

Proveniens

Galerie Bel’Art, Stockholm.