216
577473

Gabriele Münter

(Sverige, 1877-1962)
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
62 100 - 71 000 EUR
64 800 - 74 100 USD
Klubbat pris
680 000 SEK

Gabriele Münter
(Sverige, 1877-1962)

"Blomsterstudie" / "Krass och blåklint"

Signerad Münter och daterad 1915. Olja på papp-pannå 23,5 x 30 cm.

Proveniens

Kunstdrejer Madsen, Adelgade 82, Christianshavn.
Christian Christensen, Overgaden n/v 11, Köpenhamn (inköpt från Madsens dödsbo den 2 februari 1933).
Privatsamling, Danmark.

Nya Konstgalleriet, Stockholm, "Utställning av Georg Pauli och Gabriele Münter", 3 - 14 maj 1917, kat nr 23.

Hoberg, Annegret och Helmut Friedel, "Gabriele Münter 1877-1962", Prestel 1992.

Verket kommer att inkluderas i kommande Catalogue raisonné med titeln "Kress und Kornblumen" av Gabriele Münter- und Johannes Eichner-Stiftung och ordförande för kommittén Dr Annegret Hoberg.

På löst bakstycke i kartong pappers-etikett med text "Gabriele Münter Kandinsky: Blomsterstudie"

Gabriele Münter räknas idag som en av de främsta bland de tyska expressionisterna som debuterade på Münchens avantgardescen i början av 1900-talet. Hon föddes 1877 i Berlin och fick tidigt ett starkt stöd från sina föräldrarna för sitt konstintresse och för att utbilda sig till konstnär, tyvärr dog båda då hon var endast 21 år gammal. Tillsammans med sin syster reste hon till Amerika och kom att stanna där i två år eftersom syskonen fått ärva en större summa pengar efter föräldrarna. Åter i München blev hon 1902 elev vid Phalanx-skolan med den ryske konstnären Vasilij Kandinsky som lärare. Gabriele Münter blev även Kandinskys älskarinna, en kärlekshistoria som varade fram tills första världskriget skilde dem åt 1914. Kandinsky återvände då till Ryssland och Münter bosatte sig i Schweiz. Kandinskys stöd och erkännande av Münters talang och hans intensiva uppmuntran av hennes ambitioner kom att bli avgörande för hennes konstnärskap. Den konstnärliga kretsen runt Münter och Kandinsky kom att skapa en kreativ miljö dit en rad med sedemera legendariska konstnärer slöt sig bl a Franz Marc, Robert Delaunay, Pablo Picasso, Paul Klee. Tillsammans med Kandinsky och Aleksej von Jawlensky var Münter med om att stifta Neue Künstlervereinigung i München 1909. Gruppen strävade efter en utopisk tro på konstens evolutionära kraft och dess förmåga att omvandla samhället. 1911 lämnade Kandinsky och Münter gruppen och bildade konstnärsgruppen Der Blaue Reiter. Deras program lade tonvikt på barnets konst som inspirationskälla, på abstrakt form och på symboliska och psykologiska aspekter. Under denna period deltar Münter i ett flertal av de allra viktigaste avant-garde utställningarna, bl a tillsammans med medlemmarna i Der Blaue Reiter. Paret Münter och Kandinsky kom också att resa mycket genom Europa och Nordafrika, till Holland, Italien och Frankrike där de träffade konstnärer som Rousseau, Matisse, van Gogh och fick nya idéer och inspiration – influenser som därefter syns tydligt i hennes måleri. 1915 beger sig Gabriele Münter till Stockholm, fram till 1920 lever hon i Skandinavien där hon blir nära vän med Agnes Cleve, John-Jon And, Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald. I Stockholm ställer hon ut på Liljevalchs Konsthall 1917 och 1918 har hon en separatutställning på ”Den frie” i Köpenhamn. Det aktuella stillebenet med krasse och blåklint ställdes ut på Gummesosn Konsthandel 1917 i Stockholm med katalog nummer 23, en utställning som hon delade med den välkände svenske konstnären Georg Pauli.

Mycket tyder på att det var 1918 i Köpenhamn som kunstdrejer F Madsen förvärvade det lilla läckra blomsterstillebenet på utställningen på "Den Frie". Intensivt glöder prästkragar, blåklint och krasse mot en mörkare fond och visar oss prov på den känsla som Vasilij Kandinsky såg hos Gabriele Münter redan 1902 hos då hon blev hans elev i München.