Iriserande i guld med slipad dekor av löv med bladverk. Signerad L.C. Tiffany Favrile -344 J (samt möjligen 649, otydligt). H 23 cm.-
Smärre mynningsnagg
Robert Koch, "Louis C. Tiffany's Glass, Bronzes, Lamps, a Complete Collector's Guide, Crown Publishers Inc, New York, 1972. Sid 80, bild nr 85.
Albert Christian Revi, "American Art Noveau Glass", Schiffer, USA, 1968 (1981). Jämför sid 36, fig 38, vas med liknande dekor fast enklare, d.v.s. utan den slipade/graverade löv-dekoren.