Tvådelade, underdelen med låda och ett dörrpar, överdelen med lösa hyllplan. Vit- och grönlackerade, skiva och nyckelbricka i valnöt, draghandtag av mässing, en sektion med vitrin. Vardera längd 100 cm, djup 50 cm, höjd 225 cm.
Smärre skador och slitage. (3)