607
492363

MATTA. "Rutig blå halvflossa". Reliefflossa. 374,5 x 369,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
480 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, ställvis skadade fransar, många saknas.