463
591093

BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Sittande i padmasana med händerna i bhumisparsa mudra. Hans sjal ramar in svastikan på bröstet och har stiliserade mönster runt kanterna. Ansiktet är gjutet i ett fridfullt uttryck. Höjd 22,5 cm.

Skador.

Tilläggslista

Buddha

Proveniens

Present owners grandfather, General Leonid Lukjanov of the Imperial Russian Regement, acquired this lot presumably in Manchuria in the 1920´s.