663A
598155

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

"Gréz par Nemours (Seine et Marne)"

Signerad Julia Beck. Troligen utförd 1885. Olja på fransktillverkad duk 16 x 27 cm.

Proveniens

Privatsamling, Storbritannien till 2014.

Förstudie, utförd "en-plein-air", till målningen med samma titel vilken såldes på Bukowskis Internationella vårauktion 2009 (kat nr 5, olja på duk, 67 x 123 cm).

Katalognummer 663 A respektive 663 B utgörs av två, i princip, hittills okända ”plein-air”-studier vilka under en längre tid funnits i privat ägo i Storbritannien.

De delikata flodutsnitten är odaterade men kan på stilistiska grunder härledas till Becks produktion under 1880-talet. Vid en jämförelse med ”Gréz par Nemours (Seine et Marne)” (olja på duk 67 x 123 cm, sign o dat Februari 1885, privat ägo) vilken såldes på Bukowskis Internationella vårauktion 2009 framstår katalognummer 663 A med största sannolikhet som en förstudie utförd i nära anslutning till den större målningen. En rimlig datering kan därför göras till just vinter/vår 1885.

Med kunskap om dessa två målningars nära samband med varandra föreligger därmed ett enastående tillfälle att studera Becks arbetsmetod utifrån hur den mindre studien förhåller sig till den i ateljén utförda större målningen.

Förekomsten av katalognummer 663 B tillför dessutom med största sannolikhet ytterligare information om Becks måleri. Denna lilla oljestudie överensstämmer nämligen med det övre partiet i ”Nénuphars (Näckrosor)” (olja på duk 65,5 x 50 cm, privat ägo) vilken uppnådde ett rekordpris när den såldes på Bukowskis Klassiska höstauktion 2009. Det signerade men odaterade konstverket ansågs vid försäljningstillfället vara hämtat från floden Risle i Eure i Normandie (vid Val St Martin nära Beaumont-le-Roger där Julia Beck var bosatt 1887-1888). Följaktligen daterades den målningen därefter.

Förvisso är den konsthistoriska kunskapen om Beck långtifrån fullständig och det finns inget som säger att hon, under tiden i Grez, inte företog målarexkursioner till ex. vis Normandie. Då de aktuella katalognumrens oljestudier emellertid, inte bara, är av samma format och storlek utan även är utförda på samma typ av fransktillverkad duk med likartade spännramar finns skäl att anta att de utfördes i nära anslutning till varandra.

Då kat nr 663 A starkt kan relateras till en dokumenterad målning daterad ”Gréz par Nemours (Seine et Marne) 1885 Febr:” öppnas upp för att omdatera den större versionen av ”Nénuphars (Näckrosor)” till 1885 samt, inte minst, att fastställa motivet till just Grez.

Intresset för Becks måleri har under de senaste åren välförtjänt ökat markant och med dessa studier fördjupas förståelsen och kunskapen ytterligare.