797
582260

Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Tore Strindberg
(Sverige, 1882-1968)

Yngling

Signerad Tore Strindberg , och daterad 1906. Gjutarstämplar Herman Bergman, Stockholm. Mörkpatinerad brons. Höjd 51 cm.

Text på basens front:
"Upp han sprang ur glittrande vattnet
som smekande svalkat hans kropp
och från skum och havsvattenpärlor
han smidigt befriar sin hud---
så med fröjd jag skådade synen
av mognande mandom och kraft."

Samma motiv finns representerat i Thielska Galleriets samlingar, Stockholm.

Formgivare

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.