947
590719

HIERONYMUS BRAUNSCHWEIG, Liber de arte Distillandi de Compositis.., Strasbourg 1512-14.

Utropspris
150 000 - 180 000 SEK
13 100 - 15 700 EUR
13 700 - 16 400 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Liber de arte Distillandi de Compositis. Das buch der waren kunst zu distillieren die Composita und simplicia, und das Buch thesaurus pauperum. Strasbourg, Johann Grüninger.
344 numrerade sidor. Rikt illustrerad med kolorerade träsnitt. Helband av skinn från 1700-talet med upphöjda ryggbind, präglad och förgylld ryggdekor.

Slitage, fläckar, smärre riss och lagningar, renoverat band.

Tilläggslista

Missfärgningar, några sidor med lagningar och spår av insekter, titelblad beskuret och uppfodrat på nytt papper.
Sidorna CXLVI-CXLIX, CCCXLIIII ersatta i faksimil.