Klassiska 583

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
21SKÅL, porslin, Qingdynastin 1700-tal.A crack.
48SKÅLFAT, keramik. Cizhou-typ, Norra Songdynastin (960-1127).Cizhou type.
64GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).Smärre nötning.
68TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Jiaging (1796-1820).Loss of gilding.
105FIGURIN, delvis förgylld och bemålad brons. Vajrasattva, Tibet, 1700-tal.Tibet.
110THANGKA, Tsong Khapa, Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal.On verso also with a numbering: 'Number one, left part'.
114TEKANNA, kopparlegering och silverinläggningar. Tibet, 1800-tal.Copper alloy with silver inlays.
117BOJAN med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Small glaze-chips.
202TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).Beskrivning saknas i den tryckta katalogen: TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). Fyra djupa samt fyra flata. Rund form med dekor i famille rose av påfåglar i blommande trädgård. Diameter 23 cm resp 23,2 cm.
255RULLMÅLNING, landskap med gäss i Ma Lins (ca 1180- ca 1256) efterföljd, Qingdynastin, troligen 1700-tal.Total length of scroll 856 cm.
266SKULPTUR, sandsten. Thailand troligen 1100-tal.Not from the Collection of Wilhelm Kåge. Height 23 cm (total height 38,5 cm).
269DHARMAPALA, brons. Mongoliet eller Tibet, tidigt 1800-tal.Tibeto-Chinese, early 19th Century.
296FLASKA, porslin, Mingdynastin Wanli (1573-1619).Small repair to rim.
326RULLMÅLNING, anfadersporträtt, sen Qingdynastin/tidig Republik.Anfadersporträtt, sen Qingdynastin/tidig Republik. /Late Qing dynasty/early republic era.
359VIKSKÄRM sex delar. Kina, sen Qingdynastin (1644-1912).China, late Qing dynasty (1644-1912).
364ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti.Provenance: The private Collection of Nils Nessim (1916-1974), thence by descent.
367STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.Ställ/Cup stand.
390BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).Ming dynasty (1368-1644).
392KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868).Kannon
463BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644).Buddha
554SKÅLFAT, två stycken, porslin, Qingdynastin troligen 1800-tal. Med Yongzhengs sex karaktärers märke.Not a pair.
598JACKA, siden. Kina sen Qingdynasti. Höjd 79,5 cm.Provenance: The Swedish envoy in Tokyo and Peking, Gustaf Wallenberg, the daughter Nita Wallenberg, and thereafter inherited in the family.
660Gottfrid Kallstenius, Villa d´Este vid solnedgång.Signerad G. Kallstenius. / Signed G. Kallstenius.
663Julia Beck, L'Etang Saint-Cucufa, près Vaucresson.Felaktig uppgift avseende årtal på utställning i Paris i den tryckta katalogen. Står 1915. Skall vara 1905. / Erroneous information regarding year of "24ème Exposition Annuelle" in the printed catalogue. Says 1915. Should be 1905.
701AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad.Uppfodrad duk. / Relined canvas.
732CARL LARSSON, tusch på papper, signerad Carl Larsson och daterad 1884.Ej med vid utställningen på Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", september - oktober 1953.
734Bruno Liljefors, Gäss i gryningsljus.Felaktig information i den tryckta auktionskatalogen. Står att föremålet omfattas av "Import VAT", vilket ej är fallet. / Erroneous information in the printed catalogue. According to the catalogue the lot is subject to Import VAT, which is untrue.
739Anders Zorn, "Oväder".Inskriptionen lyder "det bästa avtryck".
811Niels K Skovgaard, Landskap.Motivet är troligen utfört i Halland.
814Ferdinand Loyen du Puigaudeau, Vid gärdesgården.Katalognumret är ett av få arbeten som konstnären utförde under sin resa i Sverige under åren 1889-1890. Målningen stannade kvar i Sverige efter konstnärens avfärd tillbaka till Frankrike och har hittills varit okänt för expertisen. / The lot is one of few works executed by the artist during his stay in Sweden 1889-1890. The painting remained in Sweden when the artist returned to France and is hitherto unknown to the expertise.
820László Mednyánszky, "Trench".Certifikat utfärdat av Gabor Einspach 2014-09-05 medföljer.
849Johan Pasch Tillskriven, Landskap med jakthund och hönsfåglar.Lodvig Looström, "Afbildningar från tafvelsamling på Heleneborg", 1880, avbildad pl ne 73. (Som ett verk av Francois Desportes)
876Jean-Baptiste Perroneau Tillskriven, Herre i rosa justacorpe (M Sarasin de Bordeaux).Föreställer M Sarasin de Bordeaux Tidigare i Carl Robert Lamms samlingar på Näsby, Uppland. Neil Jeffares, "Dictionary of pastellists before 1800", 2006, avbildad sid 408./ Depicts M Sarasin de Bordeaux. Formerly in the coll of Carl Robert Lamm, Näsby, Uppland. Neil Jeffares, "Dictionary of pastellists before 1800", 2006, ill p 408.
880PETER LELY (PIETER VAN DER FAES), Hans krets, olja på duk, ej signerad.Föreställer troligen Anne Hyde av England (1637-1671). /Probably depicting Anne Hyde of England (1637-1671)
920Cornucopia.Obs! Bildnumret i den tryckta katalogen är fel (det står 921). The number under the picture in the printed catalogue is wrong, it's 921.
921CARLE VAN LOO, HANS KRETS, rödkrita.Obs! Bildnumret i den tryckta katalogen är fel (det står 920). The number under the picture in the printed catalogue is wrong, it's 920.
937Hendrick Goltzius, "Hercules Farnese".Lugt 414a. Greve A. G. Bielke (1800-1877)./Lugt 414a. Comte A. G. Bielke (1800-1877).
938Hendrick Goltzius, "Apollo Belvedere" (Apollo Pythius).Lugt 414a. Greve A. G. Bielke (1800-1877)./Lugt 414a. Comte A. G. Bielke (1800-1877).
939Hendrick Goltzius, "The Emperor Commodus as Hercules".Lugt 414a. Greve A. G. Bielke (1800-1877)./Lugt 414a. Comte A. G. Bielke (1800-1877).
947HIERONYMUS BRAUNSCHWEIG, Liber de arte Distillandi de Compositis.., Strasbourg 1512-14.Missfärgningar, några sidor med lagningar och spår av insekter, titelblad beskuret och uppfodrat på nytt papper. Sidorna CXLVI-CXLIX, CCCXLIIII ersatta i faksimil.
951CRISTVAL ACOSTA OCH GARCIA DA ORTA, Tractado delas drogas, y medicinas de las Indias Orientales.., Burgos 1578.Några blad med kantskador. Enstaka anteckning i bläck.
952HANS HELIGHET PÅVE FRANCISKUS KALOTT.Kalotten säljs på Bukowskis Klassiska auktion den 3 december.
984SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM FIGURAL. 204,5 x 136 cm.Utropspris 50.000-60.000kr.
990ANTIK KIRMAN FIGURAL. 641,5 x 403 cm.ANTIK
1213PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor, Ø 15.1 -17.1 mm.15.1 - 17.1 mm.
1219RING med burmesisk rubin, 4.00 ct, och åttkantslipade diamanter.Ursprung Burma.
1226ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 4.20 ct.Nagg på en diamant.
1335ASKRIVSKÅP, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt.Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, katalognumret avbildat på helsida sid. 237.
1338BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.Senare draghandtag och nyckelskyltar.
1393STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Ej H-kryss.
1440KANDELABRAR/LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, samt en snarlik LJUSSTAKE. Empire, 1800-talets början.Samtliga tre ljusstakar med mindre skillnader.
1510PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.Förtydligande: Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.
1511PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.Förtydligande: Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.
1512A MAYAN POLYCHROME TRIPOD CEREMONIAL CHOCOLATE BOWL, late Classic, ca 550-950 A.D.An Oxford Thermoluminescence analysis from November 2014 shows estimated last date of firing between 600 and 1000 years ago. The analysis will be enclosed the lot.
1531GLASSERVIS, 48 delar, Kosta Glasbruk, modell "Odelberg".(48).Modell Odelmark

Utdragna föremål

Nr.
46
109
274
275
316
317
397
399
400
580
618
791A
902
1102
1171
1211
1437
1509