Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
739. Anders Zorn, "Oväder".
739. Anders Zorn, "Oväder".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
707. Ernst Josephson, "Högländare".
707. Ernst Josephson, "Högländare".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
693. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar under rodnande himmel.
693. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar under rodnande himmel.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
708. Ernst Josephson, Man med pipa.
708. Ernst Josephson, Man med pipa.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
884. Faraos dotter finner Moses.
884. Faraos dotter finner Moses.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
776. Anders Zorn, "Fiskare i St Ives".
776. Anders Zorn, "Fiskare i St Ives".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
988. ANTIK KIRMAN LAVER. 586 x 385 cm.
988. ANTIK KIRMAN LAVER. 586 x 385 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1344. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1344. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
350. PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1700-tal.
350. PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
768. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1896, signerad med blyerts.
768. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1896, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1097. BRICKA, av Carl Johan Tegelsten, S:t Petersburg 1850.
1097. BRICKA, av Carl Johan Tegelsten, S:t Petersburg 1850.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1180. ARMBAND med carréslipade safirer totalt ca 10.00 ct.
1180. ARMBAND med carréslipade safirer totalt ca 10.00 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
688. Nils Kreuger, "Höst, motiv från Kastellholmen".
688. Nils Kreuger, "Höst, motiv från Kastellholmen".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1496. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1496. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1223. RING med briljantslipade diamanter, ca 4.04 ct.
1223. RING med briljantslipade diamanter, ca 4.04 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
34 000 - 38 000 SEK
1112. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, cirka 3.60 ct.
1112. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, cirka 3.60 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
1421. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
1421. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
723. Jacob Silvén, Sommarlandskap med kyrka.
723. Jacob Silvén, Sommarlandskap med kyrka.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
634. Jacob Hägg, "Vår örlogsflotta på Västkusten 1905".
634. Jacob Hägg, "Vår örlogsflotta på Västkusten 1905".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1038. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Schlyter, Riga 1773. Rokoko.
1038. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Schlyter, Riga 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
847. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, "Brokinds Slott".
847. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, "Brokinds Slott".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1481. BORDSUR. Barock, 1600-tal.
1481. BORDSUR. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
870. Hamn med figurer och båter.
870. Hamn med figurer och båter.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1450. BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil.
1450. BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1269. ARMBAND med briljantslipade diamanter, cirka 4.00 ct totalt.
1269. ARMBAND med briljantslipade diamanter, cirka 4.00 ct totalt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
850. Govert Dircksz. Camphuysen, Upphängd orrtupp och orrhöna.
850. Govert Dircksz. Camphuysen, Upphängd orrtupp och orrhöna.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
645. Stefan Johansson, Landskap med molnstudie.
645. Stefan Johansson, Landskap med molnstudie.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
811. Niels K Skovgaard, Landskap.
811. Niels K Skovgaard, Landskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1299. RING med safir, ca 3.60 ct, och diamanter, ca 1.12 ct.
1299. RING med safir, ca 3.60 ct, och diamanter, ca 1.12 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
332. TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor.
332. TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
981. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202 x 138,5 cm.
981. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
816. Vanitasstilleben med dödskalle och radband.
816. Vanitasstilleben med dödskalle och radband.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
785. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
785. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
807. Giovanni Bologna Efter, Merkurius.
807. Giovanni Bologna Efter, Merkurius.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1482. BORDSUR. Farcot & Laurent, Frankrike, 1800-talets slut.
1482. BORDSUR. Farcot & Laurent, Frankrike, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
732. CARL LARSSON, tusch på papper, signerad Carl Larsson och daterad 1884.
732. CARL LARSSON, tusch på papper, signerad Carl Larsson och daterad 1884.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1179. ÖRHÄNGEN med safirer samt trappslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
1179. ÖRHÄNGEN med safirer samt trappslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 36 000 SEK
1200. RING med briljantslipad diamant ca 0.70 ct. Kvalitet ca E-F/VVS.
1200. RING med briljantslipad diamant ca 0.70 ct. Kvalitet ca E-F/VVS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
676. Johan Krouthén, Solnedgång vid vattnet.
676. Johan Krouthén, Solnedgång vid vattnet.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
462. GUANYU, brons. Mingdynastin, 1600-tal.
462. GUANYU, brons. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
165. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
165. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
169. HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
169. HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
186. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin.
186. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1313. RING med diamanter i karmoseringsmodell, ca 1.80 ct.
1313. RING med diamanter i karmoseringsmodell, ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
1334. SKÅP. Italien, 1700-talets slut.
1334. SKÅP. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1438. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
1438. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
992. ANTIK ZIEGLER MAHAL, S.K. 432 x 328 cm.
992. ANTIK ZIEGLER MAHAL, S.K. 432 x 328 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
965. SEMIANTIK BACHTIARI. 382,5 x 319 cm.
965. SEMIANTIK BACHTIARI. 382,5 x 319 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1476. BORDSUR. England, 1700-talets första hälft.
1476. BORDSUR. England, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
360. SKÄRM, svart lack, Qingdynastin (1644-1912).
360. SKÄRM, svart lack, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
901A. Stilleben med frukter, blommor och vy över landskap.
901A. Stilleben med frukter, blommor och vy över landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
901. Teodoro Matteini Tillskriven, "Angelica och Medoro".
901. Teodoro Matteini Tillskriven, "Angelica och Medoro".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
361. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
361. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
243. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi ca 1690.
243. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi ca 1690.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
905. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, hans krets, olja på duk, ej signerad.
905. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
736. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
736. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1370. DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt.
1370. DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
809. Carl Holsoe, Matsalsinteriör i eftermiddagsljus.
809. Carl Holsoe, Matsalsinteriör i eftermiddagsljus.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
976. OLD ISFAHAN FIGURAL. 218 x 164 cm.
976. OLD ISFAHAN FIGURAL. 218 x 164 cm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
903. San Marcoplatsen, Venedig.
903. San Marcoplatsen, Venedig.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
753. Anders Zorn, "Omnibus".
753. Anders Zorn, "Omnibus".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
859. Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen.
859. Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
817. Louis Abel-Truchet, "Esquisse pour l'Ovation".
817. Louis Abel-Truchet, "Esquisse pour l'Ovation".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
904. Hendrick Verschuring Tillskriven, Batalj.
904. Hendrick Verschuring Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
705. Carl Fredrik Hill, "Kvinnor med duvor i händerna".
705. Carl Fredrik Hill, "Kvinnor med duvor i händerna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
683. Per Ekström, Solnedgång.
683. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
702. Emma Ekwall, Flicka med kattunge.
702. Emma Ekwall, Flicka med kattunge.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
874. Charles Hoguet, Vilthandel.
874. Charles Hoguet, Vilthandel.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
220. FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
220. FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
700. August Hagborg, Musselplockerska vid kusten.
700. August Hagborg, Musselplockerska vid kusten.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK