Klassiska 583

1556 föremål
1209. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 1.25 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
628. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
762. ANDERS ZORN, etsning, 1886, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1320. RING med iolit 8.44 ct samt diamanter tot. 1.11 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1245. RING med 24 st rubiner signerad M. Buccellati Italy.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1430. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1474. GOLVUR. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
478. URNA, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
827. David von Krafft Hans efterföljd, "Konung Karl XII" (1682-1718).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1413. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1375. KONSOLBORD. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
138. SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin, med Chenghuas märke, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
633. Axel Jungstedt, Porträtt av arkitekt Aron Johansson.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1323. RING i syskonmodell med diamanter med äldre slipning, totalt ca 1.40 ct.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
222. BOJANER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
910. Andreas Riis-Carstensen, Motiv från San Domingo, Västindien.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
744. Carl Larsson, "Bilderboken".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
345. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
706. CARL FREDRIK HILL, krita och bläck på papper.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. TULPANVASER med LOCK, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
40. RÖKELSEKAR, celadon, Longquan. Södra Songdynastin (1127-1279).
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
458. RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1540. FIGURINER, 10 stycken, porslin. Meissen, sent 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
609. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
608. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Jiaqing sigill.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
532. FLASKOR, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1412. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1536. TERRASSVAS MED LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1772.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1537. TERRASSVAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1771.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
757. Anders Zorn, "Oscar II" (II).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1449. BORDSLYSTER, för fyra ljus. Louis XVI, troligen Ryssland.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1190. ARMBAND, Georg Jensen, serienummer: 765 172.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
1176. RING, signerad Cartier, med briljantslipade diamanter, totalt 1.10 ct.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1378. SÄNG. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1000. ANTIK TÄBRIS. 506 x 322 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1356. BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
308. BOJAN med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
802. Rudolf Tegner, "De tørstige børn".
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1517. SKULPTUR. Troligen Tyskland, omkring år 1500.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
519. PENSELVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1027. TEKANNA, av Stephan Halling, Örebro 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1350. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1462. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. FIGURIN, bärnsten. Qingdynstin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
761. ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts samt betitlad i övre kant.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
184. FIGURIN, lergods. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
763. ANDERS ZORN, etsning (I état av III), 1883, signerad i blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
189. BUDDHA, brons. Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
190. FIGURIN, brons. Mingdynastin.
Klubbat pris
1 550 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
766. ANDERS ZORN, etsning (état III av III), 1891, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
773. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
786. ANDERS ZORN, etsning (IV état av IV), 1898, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. Anders Zorn, "Schackspelare".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
328. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
585. VINKANNA, biskviporslin. Ming dynastin, Wanli (1368-1644).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1062. DOSA, guld 14K och emalj, Schweiz 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
116. TEMPELDEKORATION. Tibet/Mongoliet 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1013A. BÄGARE, av Johan Lund, Stockholm 1704. Karolinsk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
724. Oskar Bergman, "Björkar i vårskrud".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
134. LEJON, nefrit. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
797. Tore Strindberg, Yngling.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1098. CIGARRESKRIN, av Anders Michelsen, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
123. URNA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
512. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
703. Gerda Tirén, Kvinna i landskap.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1167. RING med safir och gammalslipade diamanter. Ca 1930.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK