SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerad med valnöt, buxbom och lönn. Beslag av förgylld mässing. Upptill fem små lådor bakom klaff. Undertill fem lådor. Längd 79, bredd 45, höjd 102 cm. Nyckel finns.
Fanerlagningar, ställvis slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in