1245
642116

KUNGLIG BANKETT, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Snidad, förgylld och bronserad dekor. Stoppade armstöd. Korslagda ben med avslutande lejontassar. Signerad EÖM. Märkt HGK (Kungliga Husgerådskammaren), även märkt med pappersetikett med kunglig krona. Längd 62 cm.